Filatelist: förenklat kommunvapen inget nytt

Förslaget till en ny, förenklad kommunlogga för Katrineholm har väckt debatt. Men grundidén är över 70 år gammal, konstaterar en frimärkssamlare.

Foto:

Övrigt2019-02-07 17:50

– Vad man gör när man plockar bort saker ur ett vapen är ju att man tar bort något ur stadens historia. Det är ju komponerat utifrån den tidens uppfattning om vad som är det viktiga för den tidens stad, då är det ju ett historiskt arv.

Så sa statsheraldikern Henrik Klackenberg insändare i Kuriren. Från kommunens sida betonas att det handlar om just en logga och inte om att byta ut kommunvapnet.

Idén om ett förenklat stadsvapen är dock långtifrån ny. Henrik Eklöv stötte nyss på ett frimärke med en liknande symbol. Det handlar om ett lokalpostmärke från 40-talet.

– Det här var en lite rolig variant och rätt lika det nya förslaget, tycker Henrik Eklöv.

Frimärket har funnits i åtminstone två varianter, en röd och en grön med 4 respektive 8 öres porto. På märket syns en vapensköld med det så kallade gaffelkorset som ska symbolisera västra och södra stambanan. De element som ska finnas i de tre fälten – Mercuriestav, hammare och ros – saknas dock.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!