126.000 i bidrag till lovskolan 2018

Kommunen har fÄtt 126.000 kronor i statsbidrag för undervisningen under skolloven 2018.

VingÄkers kommun har fÄtt bidrag för 84 undervisningsveckor.

VingÄkers kommun har fÄtt bidrag för 84 undervisningsveckor.

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2018-11-26 11:02

I Är har regeringen satsat drygt 158 miljoner kronor pÄ lovskolan. Det Àr Skolverket som fördelar pengarna. Totalt har det kommit in 323 ansökningar till Skolverket - samtliga har godkÀnts.

Bidragsbeloppet Àr högst 1.500 kronor per elev och vecka för sommarlovet. För sportlovet, pÄsklovet och höstlovet Àr motsvarande bidrag högst 300 kronor per elev och dag.

Undervisningen under skollov vÀnder sig till elever som inte nÄtt eller riskerar att inte nÄ kunskapskraven för betyget E, det vill sÀga godkÀnt. HuvudmÀnnen kan dock inte fÄ statsbidrag för den lovskola som de enligt skollagen Àr skyldiga att anordna för elever som har avslutat Ärskurs Ätta och nio.

VingÄkers kommun har beviljats 126.000 kronor i statsbidrag för 2018. Det motsvarar 84 veckor à 1.500 kronor.

– Att fĂ„ extra tid pĂ„ lovet kan göra enorm skillnad för en elev. Tiden med lĂ€raren och att fĂ„ jobba pĂ„ ett nytt sĂ€tt kan rĂ€cka för att fĂ„ biljetten vidare till gymnasiet, sĂ€ger utbildningsminister Gustav Fridolin i ett tidigare pressmeddelande frĂ„n regeringskansliet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!