Ylva Mårtens gjorde för några år sedan en dokumentär om Bror Celing, som var hennes granne i Ättersta.
Hon ska nu göra en serie om freden 1945. Det blir tre program och ett av dessa kommer att spelas in i Österåker. Och nu söker Ylva Mårtens personer som minns hur det var när freden kom 1945.
– Eftersom jag är van vid att göra program med barnperspektiv och det nu är 70 år sedan freden så tänkte jag leta upp 80–85-åringar som minns hur det var när freden kom 1945.
– Jag har ett hus i Ättersta, så jag tänkte koncentrera mig till min egen kyrksocken, betonar Mårtens.
Vad visste barn och ungdomar i Österåker om vad som hände då när freden kom? Satt de klistrade vid radion? Vad berättade föräldrarna? Hur var stämningen? Blev det någon skillnad? Åkte man in till Vingåker och firande freden?
Vad minns folk från den tiden, är frågan som Ylva Mårtens söker svar på.
– De som är intresserade av att berätta kan höra av sig till mig. Vad fick de som barn reda på av sina föräldrar om kriget, satt man samlade och följde nyhetssändningar i radion, hur förändrades livet efter freden?
Många frågor och viktiga att dokumentera innan minnena för alltid försvinner. Ylva Mårtens berättar att hon kommer till Österåker för att spela in när hon har fått kontakt med personer som vill berätta om sina fredsminnen.
Utöver Österåker kommer Mårtens att spela in fredsminnen från Karlsvik, en by utanför Luleå, och ett från Malmö.
Intresserade av att delta i programmet får kontakt genom mejl till ylva.martens@sverigesradio.se