50 ÅR: KATRINEHOLMSPOLISER JOBBADE NÄR RAGGARE SPRED SKRÄCK
Två poliskonstaplar från Katrinholms polisdistrikt tvångskommenderades till Stockholm natten mot söndagen. I huvudstaden förde hundratals raggare ett formligt skräckregemente. Det var misshandel av polismän och privatpersoner, rån, inbrott och stölder samt förstörelse av lokaler och egendom. Ett 50-tal bilar vältes, stenar och ölflaskor kastades.
50 ÅR: VELOCIPED FRÅN 1872 LOCKADE PÅ MARKNAD
Tredje upplagan av Sköldinge marknad blev en stor succé. Flera hundra personer fanns på plats. Flens Blåsorkester underhöll, pensionärer sjöng och en teatergrupp från Lerbo läste en dikt. En gammal cykel från 1872, ägd av Victor Ohlsson i Fyrö visades. Velocipedens historia förtäljer att Johan Alfred Ohlsson, Victor Ohlssons far, fick den för 98 år sedan av sin far för att han skulle kunna ta sig hemifrån till folkhögskolan i Bie.
50 ÅR: HON SKA KLIPPA SIG ÖVER TILL USA
Tänk er, grabbar, att få bli snaggad av den här skönheten! Eleonor Davidsson heter hon och är herrfrisör. Men inte i vår lilla stad, utan i Karlstad. Dit kom hon för fyra månader sedan från Stockholm där hon varit bosatt i fyra år. Men innan dess var hon Katrineholmsflicka och hon hälsar ofta på i hemstaden. Medan hon klipper killar, går hon omkring och väntar på svar, om hon får följa med en lyxkryssare till Amerika som herrfrisör.
25 ÅR: FP:S STARKE MAN ORKAR INTE LÄNGRE
Folkpartiet liberalernas starke man har ingen ork kvar. Trött och utan engagemang lämnar Jan-Olof Blomster fullmäktige och kommunstyrelsen.
– Man måste orka, när man har ett politiskt uppdrag. Jag har gått in i väggen, förklarar Blomster.
10 ÅR: ELDKVARN PÅ VISFESTIVALEN VID DJULÖ
– Tack för de här tio åren! Nu drar jag mig tillbaka, hoppas att någon annan kan ta vid och föra festivalen vidare, sa Tomas Henriksson när den nio timmar långa visfestivalen vid Djulö avslutades.
På scen stod bland annat Eldkvarn, Sanna Carlstedt, Jack Vreeswijk, Gösta och Lena Linderholm.