Den nya TV-serien Stenbeck har gjort succé på SVT och hyllas unisont av tv-tittarna. Serien handlar om affärsmannen Jan Stenbecks liv, om TV3:s födelse och mobiltelefoni.
Men framförallt handlar den om dragkampen om familjeföretaget Kinnevik. Om Jan Stenbeck som ville förändra, och hans syster Margaretha af Ugglas, som ville bevara.
Malin Crépin, 46, som är uppvuxen i Malmköping, gör rollen som Margaretha af Ugglas.
– Gud vad jag känner för Margaretha ändå, hur hon verkligen fick kämpa för familjeföretaget, säger hon.
Hur var det att spela rollen?
– Det var väldigt kul att spela karaktären. Att få ta plats, ha en egen drivkraft och en egen agenda.
Hon pratar om sin karaktär, Margaretha af Ugglas, med mycket värme. Att hon är antagonisten när allt skildras från Jans perspektiv.
– Hon blev ju snuvad på hela Kinnevik. Hon drev det hon trodde på och kände ett ansvar för exempelvis Fagersta. Hade hon fått bestämma så hade nog bruksorter som Hälleforsnäs fått leva kvar. Att man skulle ta ansvar i stället för att lägga ner och satsa på mobiltelefoni, säger hon och fortsätter:
– Perspektivet jag försöker lyfta fram är att hon är den som kämpar för att arbetarna ska få vara kvar. Att bruket och arbetarna behöver varandra på olika sätt och där man tar ansvar för sina anställda. Det har vi ju inte idag, menar hon.
Malin Crépin är född i Stockholm, men flyttade till Malmköping när hon var åtta år. Där gick hon i skolan och spelade teater innan det blev gymnasiet i Eskilstuna och fortsatt teater på Kolhusteatern.
Hur upplevde du Malmköping då?
– En ganska liten och fungerande köping. Sinnebilden av en trygg vardag skulle jag säga, en stadig och bra ort att växa upp i.
Hon pratar om 90-talet som en annan tid. Att stora företag och bruksorter fick stå tillbaka för entreprenörer likt Stenbeck.
– Om vi ska prata lokalt så såg vi ju det här i Sörmland också. Både i Hälleforsnäs och Eskilstuna. Någon måste ju betala för att Stenbäck skulle bli rik, och det blev Hälleforsnäsborna, tycker jag, säger hon.
Minns du när TV3 kom?
– Vi hade inte kanalen. Men jag minns att det var en ganska grisig tid och jag vet ju att han (Jan Stenbeck, reds. anm) stod bakom det. Han var ju väldigt provokativ och minns också att folk var upprörda. Och sen var det väl något med hockeyn också.
Hon berättar vidare att man, även fast hon varit med ett tag, aldrig kan veta hur en produktion ska tas emot av publiken. Men att det var ett fantastiskt team som jobbade med serien.
– Det kändes verkligen att det var riktigt bra scener. Mask och kostym var fantastiska, så det är jättekul att den blivit så uppskattad.
Vad har du fått för reaktioner?
– Bara överväldigande och väldigt goda. Man märker att folk verkar gilla karaktären.
Härnäst väntar en hel del teater för Malin Crépin, men hon vill också vara tydlig med att hon vill stå mer framför kameran.
– Jag är väldigt sugen på långfilm, det var längesen jag gjorde så det vore jättekul!
TV-serien "Stenbeck" är baserad på boken "Stenbeck: en biografi över en framgångsrik affärsman".