Presidentkampanj satte spår i Lerbo

Sarah Palin mumsar glatt på maten, Åke idisslar lugnt, Sara-Lovisa vill mest gosa och Barack Obama har åkt på semester.

Foto:

Lerbo2014-02-19 05:00

Det är en helt vanlig dag på gården Berg i Lerbo. Som vanligt stegade Ulla Andersson in i ladugården 05.30 på morgonen och frågade "Hur har ni haft det?" Sedan satte hon på vattenkran, fodrade och mockade.

— Och gör jag det inte i rätt ordning tittar de på mig.

De 15 djuren i köttbesättningen stammar från Ulla Anderssons mjölkbesättning som korsats med köttdjur. Helst av rasen hereford.

— Det är bästa rasen tycker jag. De är lugna och så himla trevliga.

Ulla har ett personligt förhållande till alla sina djur. För henne har det varit en självklarhet att förutom de obligatoriska nummerlapparna, ett i varje öra, också ge djuren ett namn. Ofta är det stundens ingivelse, och ibland ser Ulla Andersson att det är en liten Anna som ligger nyfödd i halmen. Dagens namnsdag kommer ibland till användning, och aktuella händelser.

— Kor lystrar till sina namn när man pratar med dem, precis som andra djur.

2008 var det den amerikanska presidentkampanjen som inspirerade. Kor som Sarah Palin kan bli gamla på Berg. Hon fungerar väl i flocken, är trevlig och lätt att få dräktig. Barack Obama fick växa till sig för att sedan åka till Örebro på semester.

— De sju kalvarna som föddes i somras har Jonatan som pappa. Och som jag brukar säga till barnen, han har också åkt på semester till Örebro.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om