Espresso House pÄ Köpmangatan öppnade sin uteservering redan den 1 april. Matilda Kekokangas jobbar pÄ fiket och sÀger att en del folk har suttit utomhus nÀr solen har tittat fram.
â Vi fick öppna upp den lite tidigare Ă€n vad vi vanligtvis brukar göra. NĂ€r vi vĂ€l fick godkĂ€nt för det sĂ„ passade vi pĂ„, sĂ€ger hon.
à rets uteservering Àr dock mindre Àn vad den vanligtvis brukar vara pÄ grund av coronavirusets smittorisk.
â Vi har fĂ„tt ta ut betydligt fĂ€rre stolar och bord och sĂ„ har vi tĂ€nkt pĂ„ att hĂ„lla avstĂ„nd. Förut kunde man exempelvis sitta fyra eller sex personer vid ett bord, men nu Ă€r det bara plats för tvĂ„ vid varje bord.
Espresso House har inte bara förÀndrat uteserveringen. Inne i kaféet har man ocksÄ tagit bort en del stolar.
â Vi har gjort en del avstĂ„ndsmarkeringar och tagit bort varannan stol. Vi har Ă€ven uppmanat folk att hĂ„lla lite extra avstĂ„nd frĂ„n varandra, sĂ€ger Matilda och fortsĂ€tter:
â Sedan har vi infört extra stĂ€drutiner av dörrhandtag, kortterminaler och andra kontaktytor.
Ett stenkast bort ligger Hembagarns konditori. DÀr hÄller man pÄ med att sÀtta upp uteserveringen och hoppas kunna öppna den i veckan. De kommer ocksÄ att ha mindre platser.
â Vi har haft lite brist pĂ„ personal sĂ„ jag har fĂ„tt ordna med uteserveringen sjĂ€lv. Det Ă€r ett rĂ€tt tungt jobb, men den hĂ€r veckan Ă€r nog allt klart sĂ„ man kan sitta ute, sĂ€ger Henryk Kalinowski pĂ„ Hembagarns.