â Det Ă€r oerhört svĂ„rt att lösa den hĂ€r typen av brott. Men vi Ă€r ett gĂ€ng poliser som kan det hĂ€r, som har erfarenhet av liknande utredningar. Nu samlar vi all information i ladorna för att gĂ„ vidare.
Det sÀger Henrik HÀgglund, operativ ledare för den grupp av grova brott-utredare som just nu bara har en sak för ögonen: att klara upp mord- eller drÄpförsöket i onsdags kvÀll.
Det var dÄ som en man i 20-ÄrsÄldern sköts med flera kulor och skadades allvarligt. Men pÄ platsen fanns fler personer Àn offret och den Ànnu okÀnde skytten, uppger HÀgglund.
Ingen har dock gripits för inblandning i brottet, och polisens utredare kan inte uttala sig om eventuella kopplingar mellan dÄdet och kriminella nÀtverk.
â Men det Ă€r oftast inga duvungar som har den hĂ€r typen av vĂ„ldskapital att anvĂ€nda, sĂ€ger HĂ€gglund.
Polisen fick under fredagen inga nya besked om tillstÄndet för den skottskadade.
â Vi vet att han har opererats och att operationen anses ha varit lyckad. Han befinner sig pĂ„ ett mer specialiserat sjukhus men vi sĂ€ger inte vilket. Vi har inte pratat med honom Ă€nnu.
Det görs, efter samrÄd med lÀkare, tidigast i nÀsta vecka, uppger HÀgglund. Till dess ligger stort fokus pÄ att bearbeta de spÄr och förhörsuppgifter som sÀkrats.
â Jag har i dag beslutat tillsammans med vĂ„r brottsplatskoordinator vilka fynd frĂ„n brottsplatsen vi ska skicka till NFC.
Det Ă€r helt bekrĂ€ftat att skjutningen begicks intill Ăstra skolan. Att offret ungefĂ€r en timme senare dök upp svĂ„rt skadad pĂ„ Circle K-macken i NĂ€vertorp vĂ€cker mĂ„nga frĂ„gor. Har polisen fĂ„tt nĂ„gra ytterligare förklaringar till detta?
â Det kan jag inte kommentera.
Polisen gick tidigt ut och bad allmÀnheten att tipsa om iakttagelser av personer och fordon i omrÄdet runt skolan vid tiden för skjutningen.
â Vi har fĂ„tt in tips. Men det har varit ganska skralt och inget avgörande. Vi Ă€r mĂ„na om fler tips, sĂ€ger Henrik HĂ€gglund med en uppmaning till allmĂ€nheten:
â MĂ„nga tror att vi Ă€r intresserade bara av sĂ„dant som uppenbart kan sĂ€ttas i samband med ett brott, som en springande person med mask för ansiktet. SĂ„ Ă€r det inte. Vi vill ha in alla typer av uppgifter, Ă€ven om man befunnit sig i omrĂ„det men inte sett eller hört nĂ„got alls. Ăven sĂ„dana âicke-uppgifterâ Ă€r oerhört vĂ€rdefulla för oss nĂ€r vi lĂ€gger vĂ„rt pussel.
Tips rings in till 114 14.