– Nej. Men det florerar en massa rykten om att branden kan ha uppstått i ett elskåp och att det kan bero på en felinstallation, säger Klas Pettersson vid polisens utredningsenhet.
Han handlägger förundersökningen som öppnats efter storbranden på Öster förra torsdagen.
Ett byggföretag fick då sin lager- och förrådsbyggnad ödelagd, samtidigt som ett par andra företagslokaler förstördes. Branden bekämpades av ett stort antal brandmän i en släckningsinsats som pågick från klockan 04 fram till kvällen.
Redan tidigt spekulerades i att branden kan ha uppstått i ett elskåp. Innan polisen kan avgöra om förundersökningen ska läggas ner eller fortgå, behöver räddningstjänstens slutsatser om brandorsaken bli klara.
– Branden var stor och utredningen är därför ganska omfattande, säger Marcus Asplund, ansvarig för brandutredningar vid Västra Sörmlands räddningstjänst.
Insatsrapporten blir klar i nästa vecka.