TV: Produktiv eldsjäl i Thalias tjänst

För en gångs skull stod inte Jenny Cronholm för manus och regi. När Katrineholms-Kuriren knackade på hennes dörr med en blomsterkvast och ett besked om att hon är årets mottagare av Katrineholms-Kurirens kulturpris, var det i stället improvisation som fick gälla.

Foto: Fotograf saknas!

Katrineholm2015-09-24 16:20

Med tandborsten i ena handen, och lille sonen Willian på armen, fick Jenny Cronholm snart tillbaka fattningen.

– Tack. Jag är otroligt glad och stolt över att få priset, sa hon.

När Katrineholms-Kurirens kulturprisjury sammanträdde på onsdagskvällen kom Jenny Cronholms namn upp direkt. I konkurrens med alla framstående, begåvade, världsberömda och brinnande kulturarbetare, artister, författare och eldsjälar med anknytning till Katrineholm och Vingåker, framstår Jenny Cronholm och hennes gärning som teaterpedagog, regissör, manusförfattare och producent som omöjlig att gå förbi.

Jenny Cronholm är anställd som pedagog vid Katrineholm kulturskola, och är även verksam som ledare inom kulturföreningen Dud. Otaliga är de barn, ungdomar och vuxna i Katrineholm med omnejd som medverkat i någon av hennes teatergrupper eller föreställningar. Lika många eller fler har varit publik till någon av hennes uppsättningar.

Jenny Cronholm har på många sätt satt sin omisskännliga prägel på Katrineholms kulturliv genom allt från musikalföreställningar, kammarspel och revysketcher. Hon skriver varje år manus till levande Julkalendern som spelas på Stortorget och driver sedan flera år sin egen Teater Orka i olika konstellationer med andra kulturarbetare i Katrineholm. Hon har också varit en drivande opinionsbildare när det gäller att få Katrineholms kommun att bygga ändamålsenliga teaterlokaler i kommunen.

Jenny har uppmärksammats i flera sammanhang för sitt arbete och exempelvis blivit utnämnd till Katrineholms eldsjäl och fått Katrineholms kommuns kulturpris. Ändå har hon drömt om att få just Katrineholms-Kurirens kulturpris, som är traktens största.

– Jag har filat på tacktalet, och fantiserat om hur jag skulle ta emot beskedet, avslöjar hon.

Men när hennes make, musikern Christer Cronholm, fick priset 2013, trodde hon att det skulle vara kört för hennes del under överskådlig tid.

– Jag kanske fortfarande ligger i min säng och sover, kanske är allt det här en surrealistisk dröm som jag snart vaknar ur, säger Jenny Cronholm.

Katrineholms-Kuriren kan dock garantera att Jenny Cronholm är vaken. Priset kommer att delas ut vid en ceremoni under Litterär afton den 18 oktober på Safiren i Katrineholm.

TV: Se Jenny Cronholm överraskas med beskedet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om