Tre utsatta för bluff genom Zalando: ”Gjordes flera försök”

Trots att ingen av dem tänkt handla i webbutiken har kreditupplysningar tagits på dem. 
Tre katrineholmare misstänker att de utsatts för identitetsstöld.

Tre katrineholmare har fått information om att någon försökt skapa konton hos klädjätten Zalando i deras namn.

Tre katrineholmare har fått information om att någon försökt skapa konton hos klädjätten Zalando i deras namn.

Foto: Michael Sohn

Katrineholm2025-05-25 15:28

Tre katrineholmare har den senaste tiden fått brev från kreditupplysningsföretag, med information om att det tagits kreditupplysningar på dem i samband med att de försökt skapa konton på klädsajten Zalando. 

Det handlar om en kvinna i 80-årsåldern, en man i 50-årsåldern och en kvinna i 60-årsåldern som fått breven. Men ingen av de tre har försökt skapa något konto på Zalando. Båda kvinnorna kontaktade var för sig Zalando och frågade vad det handlade om. Den äldre av kvinnorna fick då veta att det gjorts flera liknande försök. 

De tre försöken att skapa konton är polisanmälda och rubriceras olovlig identitetsanvändning. I ett fall är rubriceringen också försök till bedrägeri. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!