Det blir många vändor till Östergötland för katrineholmaren Paulina Lindh. Under hösten har hon repeterat för och senare spelat i Östgötateaterns uppsättning av den kända musikalen "Sound of music".
– Jag spelar Gretel som är yngst i familjen von Trapp som musikalen handlar om. Jag sjunger, dansar och pratar. Gretel är minst och lite blyg, men de större syskonen tar hand om henne, berättar hon.
"Sound of music" utspelar sig i Österrike på 1930-talet. Mamman i familjen von Trapp är död och barnflickan Maria kommer till familjen för att hjälpa pappa von Trapp att ta hand om de sju barnen. Stämningen är knappast på topp men Maria gjuter liv i familjen med sång och dans. Dock finns andra världskriget runt kröken.
Musikalen har spelats i Norrköping under hösten och ska nu flytta till Linköping. Fram till och med 17 maj kommer runt 40 föreställningar att göras. För att det inte ska bli för mycket för barnskådespelarna är de uppdelade i två lag, det röda och det blåa, som turas om att spela föreställningarna. De vuxna som är med har det som jobb, men barnen går i skolan samtidigt.
Det här är den största föreställningen Paulina varit med i, men långt ifrån den första. Det började med att hon spelade Ida i en uppsättning av "Emil i Lönneberga" för ett par år sedan. Men egentligen var det mest en tillfällighet. Hennes mamma såg en annons om en audition och nämnde det på skoj för Paulina. Efter ett tag nappade hon, rollen blev hennes och sedan fortsatte det. I somras spelade hon "Pippi Långstrump" och de föreställningarna hann inte ta slut innan repetitionerna till "Sound of music" började.
På frågan om Paulina vill fortsätta på inslagen väg blir svaret glasklart.
– Ja! Jag vill bli musikalartist, säger hon utan att tveka.
På frågan om hon har någon drömroll kommer hon tillbaka på Astrid Lindgren-spåret.
– Jag skulle vilja spela Madicken.
Men nu är det som sagt "Sound of music" som gäller. Som mest har det varit över 500 personer i publiken.
– Det är mest roligt när det kommer många och tittar. Första gången jag spelade var jag nervös, men inte nu längre. Men troligtvis blir jag det när det är premiär i Linköping.