Tim och Hugo gör sina egna Star Wars-dräkter

Tim Nordlöf, 35, och sonen Hugo, 8, lägger ner mycket av sin lediga tid på att skapa sina egna Star wars-dräkter. Sen åker de till Comic con i Stockholm tillsammans med tusentals likasinnade. "Det är kanske ett uppdämt behov av bekräftelse", säger Tim.

Hugo Nordlöf och pappa Tim gör Star wars-dräkter tillsammans med hjälp av 3D-skrivare och symaskin.

Hugo Nordlöf och pappa Tim gör Star wars-dräkter tillsammans med hjälp av 3D-skrivare och symaskin.

Foto: Anton Swärdhagen

Katrineholm2023-11-26 15:16

1999 var Tim Nordlöf 11 år gammal. Det efterlängtade rymdäventyret "Det mörka hotet" gick på bio, vilket var den första filmen i en ny trilogi i den populära Star wars-serien. Då var science fiction-långköraren en stor grej i hans liv, men sen tog intresset en nästan 20 år lång paus.

– Jag har inte haft så mycket koll på det där. Sen när jag fick barn och Hugo var kanske fyra år började han kolla på Star wars-serier och tyckte att det var jättecoolt. Så det har blivit lite vår grej att kolla på det tillsammans. Jag är inte supernördig, men det har blivit mer sedan Hugo föddes, säger han.

undefined
Hugo i sin Star wars-dräkt som användes under Comic con i Stockholm i november.

I januari fyller Hugo 8 år och för honom är Star wars stort. För några år sedan började de att gå på Comic con i Stockholm. Det är en stor, årlig mässa för nördintressen som bland annat serietidningar, tv-spel och filmer. Det är mycket fokus på science-fiction, fantasy och superhjältar.

Det är inget krav för att komma in, men för många besökare är det viktigt att klä ut sig till sin favoritkaraktär. Sedan går de runt och minglar tillsammans med de andra besökarna. Många lägger också ner mycket tid på att bygga sina dräkter själva. För Tim och Hugo började det enkelt, men med tiden har både intresset och tiden de lägger ner på det växt.

– Vi har varit där i tre år nu och har gjort nya dräkter varje år. Vi har våra favoriter som vi tycker är coola, men det är ju roligast att bygga nytt, säger Tim.

undefined
Garaget hemma i Nävertorp är deras verkstad. Här håller de på med masken för den klassiska Star wars-skurken Darth Vader.

När de först började göra egna dräkter var Hugo fyra år och Halloween stod för dörren. Redan då var det Star wars-karaktärer som gällde.

– Vi köpte liggunderlag som vi skar och formade för att göra Boba Fett och The Mandalorian. De var egentligen jättedåliga men vi tyckte att det var roligt. Nästa år kom vi på att det finns Comic con där folk åker och visar upp sina dräkter.

undefined
Hugo och Tim vet redan vilka dräkter de vill jobba på inför nästa år. "Jag är ingen typisk cosplay-nörd som går på mässor och tävlar, det är inte jag. Men det är ganska skönt att gå runt i en hjälm och vara lite privat", säger Tim Nordlöf.

I samma veva skaffade han en 3D-skrivare där man kan skriva ut tredimensionella föremål från ritningar i datorn. Det går både att köpa färdiga ritningar på delar eller designa dem själv.

– Jag brukar köpa färdiga ritningar men sen finns det ofta saker som saknas som jag får göra själv. Man behöver nog ha en liten kreativ ådra. Jag älskar att bygga saker, jag bygger också en Formel 1-bil åt ungarna.

Han tar också gärna fram symaskinen när det behövs. 

– Jag brukar utgå från ett slags underställ och göra en remsystem under dräkten som jag syr. Det är lite mer genomtänkt än att sätta alla saker direkt på utanpå plagget.

undefined
Här i garaget kan de stå i timmar för att skapa, slipa på och måla sina dräkt-delar som sedan byggs ihop till en komplett dräkt.

Att klä sig som fiktiva karaktärer är en hobby som kallas för cosplay, från engelskans "costume play". Tim inte skulle beskriva sig som en typisk cosplay-nörd – för honom är det själva skapandet snarare än mässorna som är grejen. Sonen Hugo däremot verkar njuta fullt ut. Han ville till och med gå upp på den stora Comic con-scenen och visa upp sin dräkt. Pappa hängde också med.

– Han har längtat efter det så vi gjorde det. Det var 2 000 personer där som applåderade. Det var inget jag hade stått i kö till om jag var där själv, men det var kul!

undefined
Hugo Nordlöf har varit på Comic con tre gånger, här är några bilder från föregående år.

Hur reagerar de andra besökarna?

– Ibland kommer det fram folk som undrar hur vi gjorde dräkterna. Vissa går fram och frågar om de får ta en bild, och folk har gått fram till Hugo och sagt "wow, du är det coolaste på hela mässan" och då blir han ju jätteglad, säger Tim Nordlöf och fortsätter:

– Jag tycker att det är så härlig stämning på Comic con. Det är alla typer av människor: oavsett läggning, hur man ser ut eller var man kommer ifrån så är alla glada och trevliga. Det var jättekul! Det är kul att få vara lite barnslig igen.

undefined
Det är många timmars arbete som ligger bakom alla de dräkter som Tim och Hugo har gjort tillsammans.

I år gick Hugo delvis som Cal Kestis, en av de goda jedi-riddarna från Star wars-spelet "Jedi fallen order". Tim matchade med att vara en av de onda karaktärerna. Och även om Tim verkligen inte skulle beskriva sig som någon som gillar att stå i centrum, erkänner han gärna att det var en häftig känsla att ständigt bli stoppad i sin egengjorda dräkt för att imponerade besökare vill ta bilder på eller med en.

– Det är ju roligt att visa upp det man har gjort, det är kanske ett uppdämt behov av bekräftelse. Det är verkligen alla åldrar som åker på Comic con, det var massa barnfamiljer där i sina dräkter. Det har liksom blivit coolt på ett sätt man inte tyckte när jag var barn. Då var det jättetöntigt att kolla på Star wars.

undefined
"Jag brukar köpa färdiga ritningar men sen finns det ofta saker som saknas som jag får göra själv. Man behöver nog ha en liten kreativ ådra", säger Tim Nordlöf.

Hugo säger att man känner sig cool när man går runt i sin dräkt och folk stannar för att ta bilder.

Vet du redan vad du ska vara nästa år?

– Samma som pappa, en Purge trooper!

Vad är cosplay?

Cosplay är en förkortning av engelskans Costume play och går ut på att försöka efterlikna en karaktär från ett spel, en anime- eller mangaserie, eller något annat sammanhang.

Fokus ligger oftast på kläder, accessoarer och rekvisita, men även på skådespel och framträdanden. Dräkten ska helst vara egensydd och ju mer lik originalet den är, desto bättre.

Cosplay förekommer främst på konvent och ibland också i tävlingsform.

Källa: Studiefrämjandet

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!