"Tänk att gå Blå hajk med en stukad fot"

Tio dagars vandring i fjällvärlden. Det låter som härlig avkoppling, men för Amanda Jeppsson blev det en ordentlig utmaning,

Katrineholm2013-08-22 14:00

Sedan barnsben har Katrineholmstjejen Amanda Jeppsson varit engagerad i scouterna. Nu har hon fyllt 18, och leder själv scoutgrupper med barn. Häromdagen kom hon hem från "Blå hajken". Amanda Jeppsson deltog i "Jägarna", som är tio dagars vandring i Jämtlandsfjällen.

- Det är en väldigt tuff vandring. Klockan sex är det uppstigning, klockan 8 avfärd. Sedan går man i patruller, med tio minuter mellan varje patrull.

Vandringen utgick från trakten runt Undersåker och Vallby, och den första dagen ägnades åt packning och invägning. Högst 25 kilo packning får vandrarna ha med sig.

Deltagarna får bära mat för hela vandringen. Till frukost äter man havregrynsgröt, till lunch och middag pulversoppor och frystorkat. Vandrarna får också choklad, russin och mandlar, för att hålla energinivåerna uppe.

Vandringen går både på leder och i stiglös terräng. Andra dagen, första dagens vandring, gick patrullen på en spång över sankmark.

- Vi skulle upp över trädgränsen. Jag slant till och ramlade ned i lera till naveln. Jag fick panik och kunde inte komma upp. En mentor ryckte upp mig, men jag kunde inte stödja på fötterna.

Efter vila, värktabletter och stödförband kunde Amanda Jeppsson fortsätta vandringen trots att foten var stukad, men på grund av att den andra foten felbelastades fick hon problem med den också, sedan hon kom hem har sjukhuset konstaterat att lilltånageln var helt död.

Dag åtta var den värsta på vandringen.

- Vi vadade över en bäck, sedan var det en backe med enorm lutning, och uppe på fjället kom det ett oväder, regnet bara vräkte ned. Vi följde en å som vi trodde var rätt väg. Vi var så lättade när vi såg några ledare som stod och ropade på oss.

Flera gånger var Amanda Jeppsson beredd att ge upp. Men varje gång tänkte hon att hon skulle försöka lite till.

- Jag är så fruktansvärt envis. Nu efteråt är jag så glad att jag klarat det, tänk att gå Blå hajk med en stukad fot!

I dagarna börjar hon tredje året på ekonomiprogrammet på Lindengymnasiet och är inte helt säker på vad hon vill göra efter studenten.

- Jag kanske tar ett sabbatsår och jobbar för scouterna, eller reser, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om