Strutsar dök upp i Järnvägsparken

Tre strutsar, en strutsfamilj, tittar nyfiket på katrineholmarna och tågresenärerna som passerar Järnvägsparken. På fredagseftermiddagen avtäcktes högtidligt Katrineholms nya offentliga konstverk.

Katrineholm2012-06-08 16:15

Till en trumpetfanfar drog kultur- och turismnämndens ordförande Cecilia Björk (S) av täckelsen och presenterade stolt "Tre strutsar i väntan på våren" av konstnären Pär Gunnar Thelander.

- I vår kommun värnar vi om offentlig konst och det finns pengar avsatta just till offentlig konst varje år, sa Cecilia Björk.

De tre strutshuvudena är gjorda i brons och gjutna på Bergmans gjuteri i Stockholm berättade PG Thelander som fanns på plats.

- Ni är ju kända i Katrineholm för att ge trygghet åt folk och djur. Jag tror att strutsfamiljen kommer att trivas bra här, sa PG Thelander.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om