Det var förra torsdagen som insamlingen för människor på flykt drog i gång. Såväl privatpersoner som företag och föreningar har bidragit.
– Vi är överväldigade. Det är fantastiskt tycker vi. Vi hade styrelsemöte i går kväll, och de trodde mig knappt. Det har kommit in mycket mer än vi trott, på kort tid, säger Katrine Plan, ordförande för Röda korset i Katrineholm.
Via Röda korsets insamling; insättningar på bankgiro, insamlingsbössor och försäljning i Kupan, har det hittills kommit in 60 172 kronor. Genom Katrineholms-Kurirens insamling via kkuriren.se och Facebook har 25 325 kronor kommit in på Röda korsets konto. Tillsammans gör det 85 497 kronor.
– Det är det bästa resultatet vi har haft någon gång på någon insamling, säger Inger Arvidsson som är insamlingsansvarig.
Röda korset har insamlingsbössor i 20 butiker, i Kupan och på Katrineholms-Kuriren. Fredag och lördag kommer frivilliga att gå med bössor på stan.
– Frivilliga som arbetar för Röda korset kan komma ner och hämta och gå ut på stan, säger Ingrid Arvidsson.
Katrineholms-Kurirens chefredaktör Marie Hillblom säger:
– Jag känner mig väldigt stolt och glad över att vår journalistik kan göra skillnad, och kanske vara en draghjälp i en sådan här insamling. Vi har i vår journalistik visat att det här berör oss i Katrineholm och Vingåker, i tidningens spridningsområde. Det påverkar oss här, och vi kan göra något.