Spontan protestlista mot planer på elevflytt

Beskedet att runt 240 elever och ett antal lärare kanske måste byta gymnasieskola i Katrineholm nästa år ledde till kraftiga reaktioner på fredagen.

Katrineholm2010-10-22 19:00

Fyra elever på Lindengymnasiet samlade på kort tid ihop 85 namnunderskrifter på en protestlista mot förslaget. Främst är de upprörda över att inte ha fått vara delaktiga i processen som har lett fram till förslaget.

- Om vi hade fått vara med från början, så hade det varit bättre, säger Johanna Svenberg som tillsammans med Lisa Jaja, Mathias Larsson och Daniel Morja gjorde namninsamlingen.

De går på IT-gymnasiet och skulle enligt förslaget gå sitt sista gymnasieår på Duveholmsgymnasiet. De säger att inte bara elever, utan också berörda lärare, är upprörda över de föreslagna förändringarna.

Läs mer i Katrineholms-Kuriren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om