Servicekontoret byggs om i veckan

Under veckan pågår en mindre ombyggnad av servicekontoret i kulturhuset Ängeln. Kontoret ska få ett besöksrum och diskarna ska vridas mot väntrummet.

Katrineholm2015-10-01 07:00

I servicekontoret finns Försäkringskassan, Skatteverket och Pensionsmyndigheten. Utrymmet innanför diskarna ska delas i två så att kontoret får ett besöksrum. Diskarna ska vridas i nittio grader.

– Det görs för att det ska bli bättre för dem och deras besökare, säger bibliotekschef Hanna Rasmussen.

I samband med ombyggnaden, som är av liten omfattning, ska också skyltfunktionen som visar turordningsnummer ses över.

En medborgare har skrivit brev till bibliotekschefen och berättat att som det nu är skapas mycket irritation bland besökarna. Det går i sin tur ut över personalen, beskriver han. Skylten ses bara från väntrummet, och när det är fullt där finns de väntande på annat håll och ser inte skylten.

Brevskrivaren har fått svar från Hanna Rasmussen. Hon kände inte till problemet, men har pratat med personalen på servicekontoret, och de ska tillsammans söka en lösning.

– Det är klart att alla ska trivas, säger Hanna Rasmussen.

Enligt KFAB, som sköter ombyggnaden, ska den bli klar denna vecka, säger förvaltningschef P-O Millberg.

Påverkas verksamheten på biblioteket?

– Nej. inte alls, säger Millberg.

Även för besökarna till servicekontoret ska verksamheten fungera som vanligt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om