Rolf rasar över katastrofal väg: "Måste lägga i ettan"

Vägen mellan Östra Vingåker och Barksätter är under all kritik. Det menar Rolf Gustavsson som bor i området. "Jag får åka mellan groparna. Innan man kommer fram till Barksätter måste du lägga i ettans växel", säger han.

Rolf Gustavsson har tröttnat på den dåliga vägen förbi Barksätter.

Rolf Gustavsson har tröttnat på den dåliga vägen förbi Barksätter.

Foto: Jimmy Persson

Katrineholm2021-10-20 20:50

För någon månad sedan var vägen mellan Östra Vingåker och Barksätter, förbi Boda kvarn, i någorlunda gott skick. Nu hoppar det rejält när man tar sig fram på den slingriga grusvägen. På flera ställen avlöser groparna varandra. Det har fått Rolf Gustavsson, som bor i en flygel i Barksätter, att ilskna till. 

– Vägen är bedrövlig och det är skandal. Jag får åka mellan groparna. Innan man kommer fram till Barksätter måste du lägga i ettans växel. En kompis som var på besök visste inte om det och höll på att köra sönder bilen, säger Rolf Gustavsson. 

Han har bott i Barksätter sedan 2009. Sedan dess har vägen varit dålig vid flera tillfällen, men inte som nu. 

– Vägens skick är det sämsta på över elva år. Väghyveln brukar komma tre till fyra gånger om året, men när den hade varit här sist började det regna efteråt, vilket var otur. Det ska heller inte vara för torrt när de hyvlar, för då blir det bara rullgrus. Med andra ord måste man matcha arbetet med väderleken, säger Rolf Gustavsson. 

Peter Miinalainen, projektledare för vägunderhåll på Trafikverket, säger att grusvägarna brukar drabbas av skador i samband med regnperioder. Efter att Katrineholms-Kuriren tagit kontakt med honom har han i sin tur meddelat entreprenören Svevia om bristerna. 

"Vi håller på och grusar på väg 556. Den kommer sedan att hyvlas på fredag", skriver han i ett mejl till tidningen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!