Parkeringsyta blev cykelbana intill Djulö backar

Ytan dÀr folk brukade stÀlla sina bilar utmed KyrkogÄrdsvÀgen, i nÀrheten av Djulö backar, har gjorts om till gÄng- och cykelbana. "Det Àr naturmark pÄ platsen och vi ville belysa det pÄ ett enkelt sÀtt", sÀger Markus Mellstrand, projektledare pÄ kommunen.

Markus Mellstrand sÀger att den nya gÄng- och cykelbanan kanske kommer att förlÀngas till Skogskapellet i framtiden.

Markus Mellstrand sÀger att den nya gÄng- och cykelbanan kanske kommer att förlÀngas till Skogskapellet i framtiden.

Foto: Jimmy Persson

Katrineholm2023-02-09 13:49

NĂ€r tidningen pratade med boende i Djulö backar om det halvfĂ€rdiga asfalteringsarbetet, kom Ă€ven frĂ„gan om parkeringssituationen i omrĂ„det upp pĂ„ dagordningen. De anser att det Ă€r för trĂ„ngt för gĂ€ster att parkera pĂ„ gatorna och hade gĂ€rna sett sĂ€rskilda p-platser. 

GĂ€stparkeringen som fanns i omrĂ„det revs till förmĂ„n för en lekpark. Nu har Ă€ven ytan vid östra infarten till omrĂ„det, utmed KyrkogĂ„rdsvĂ€gen, rivits och blivit gĂ„ng- och cykelbana. 

– Det var en yta som under byggtiden av omrĂ„det anvĂ€ndes som parkering och upplag för containrar. Sedan började boende anvĂ€nda den som parkeringsplats, dĂ€r flera personer fick parkeringsböter, sĂ€ger Markus Mellstrand, projektledare pĂ„ samhĂ€llsbyggnadsförvaltningen. 

Att bygga om ytan till en permanent parkering har aldrig varit kommunens plan. Dessutom hade det krĂ€vt en större arbetsinsats. 

– Det Ă€r naturmark pĂ„ platsen och vi ville belysa det pĂ„ ett enkelt sĂ€tt som samtidigt gör det tryggare för gĂ„ng- och cykeltrafikanter. 

GC-vĂ€gen kommer inte att asfalteras. DĂ€remot ska det sĂ„s grĂ€s pĂ„ delen mellan gĂ„ng- och cykelbanan och KyrkogĂ„rdsvĂ€gen i vĂ„rdagar. 

– Vi vill inte att ytan ska misstas för att vara en parkering. Nu har vi Ă€ven fĂ„tt upp skyltar för gĂ„ng- och cykelbana, sĂ€ger Mellstrand. 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!