Under våren har tidningen skrivit om misstänkt grovt djurplågeri, på en gård i Katrineholms kommun. Den utredningen är nedlagd nu. Istället utreds brott mot lagen om foder och animaliska biprodukter.
Det handlar om hur kadaver efter döda nötkreatur hanterats på gården, säger åklagare Michaela Nordlin, hos åklagarkammaren i Nyköping.
– Kadaverhanteringen har inte gått till på det sätt den ska gå till på ett ställe där man har djur, säger hon.
I större delen av landet, förutom på öar utan vägförbindelse och i norra Sveriges glesbygd, ska döda kor antingen skickas till en anläggning som får ta emot dem, eller brännas på gården i en panna som godkänts av Jordbruksverket.
På den aktuella gården hittades skelett efter nötkreatur. Det var vad som först väckte misstankar hos polis och åklagare.
– Jag har lagt ned det grova djurplågeriet eftersom jag inte vet om korna lidit och jag vet inte hur de har dött. Jag har gjort bedömningen att det inte finns fler utredningsåtgärder att ta till, säger Nordlin.
I utredningen om djurplågeriet har både veterinärer och andra som haft kunskap om gården hörts. Även den misstänkte lantbrukaren har hörts. Polisen har gjort husrannsakan på gården.
– Men vi har inte fått några uppgifter som kunnat ge vägledning i vad som hänt.
Lantbrukaren är nu alltså misstänkt för brott mot lagen om foder och animaliska biprodukter.