Låtsaskrig lockar till strid

Grönklädda beväpnade figurer med ansiktsmasker springer mellan träden och hukar bakom travar av lastpallar och bildäck vid Stettin i utkanten av staden.

Katrineholm2015-05-11 11:39

Anki Ljungman provar paintball för första gången när KK besöker banan vid Stettin utanför Katrineholm.

– Vi är här och firar Anders som fyller 40. Det är jättekul men jag är mycket besviken på motståndarlaget som skjutit mig, säger hon.

Ett oförsiktigt drag ledde till att hon träffades:

– Jag hämtade flaggan och gick förbi en motståndare som jag trodde var ute men så blev jag skjuten. Jag glömde allt när jag fått tag i flaggan, men det gjorde inte så ont att bli träffad.

Håkan Idström driver paintballföretaget som har banan vid Stettin tillsammans med Robert Eriksson.

– Det är lätt att ta sig hit och det har sett ut i stort sett likadant sedan vi började för 15 år sedan. Folk är nöjda och kommer tillbaka, säger Håkan Idström.

Han blev uppmärksammad på paintball på 1990-talet, när han såg hur ungdomar samlades utanför den mack som han drev då och åkte iväg tillsammans.

– När jag fick veta att de spelade paintball tänkte jag att det måste man väl kunna göra i Katrineholm med, och när jag nämnde det för Robert Eriksson som dessutom hade testat detta, tyckte han att det var en bra idé och vi skaffade grejer tillsammans och satte igång.

Vapnen är också desamma som vid starten. De drivs av kolsyregas, och färgkulorna är miljövänliga, berättar Håkan Idström.

Bästa tiden för paintball är enligt honom hösten när det är lite svalare men fortfarande grönt ute.

– Det värsta är regn när man spelar. Då blir det blir mycket imma i masken. Vi trodde folk skulle tröttna på paintball men det har inte hänt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om