Lasse fick ändra planerna: "Jag blev nästan lite chockad"

Lasse Johansson har i årtionden förevigat Katrineholm genom sin lins.
Nu är han nominerad till utmärkelsen årets eldsjäl, som delas ut på Katrineholmsgalan.
– Det känns fantastiskt, säger han.

Lasse Johansson har varit fotograf i många år. Senast har hans bilder setts tillsammans med sju andra fotografer i utställningen "Katrineholm då och nu"

Lasse Johansson har varit fotograf i många år. Senast har hans bilder setts tillsammans med sju andra fotografer i utställningen "Katrineholm då och nu"

Foto: Plus Katrineholm/Hampus Alsenmyr

Katrineholm2025-03-02 14:15

För flera år sedan satt Lasse Johansson, rock'n roll-fotograf, och Eino Evald, hobbyfotograf, och pratade om att dokumentera Katrineholm. Det mynnade ut i ett unikt fotoprojekt där ytterligare sex av stadens kända fotografer kom att ingå.

Den stora utställningen "Katrineholm då och nu" som visades i Panzardazzet i augusti blev en succé.

– Det är roligt att det är så uppskattat, säger Lasse Johansson.

Trodde du att utställningen skulle bli så hyllad som den blev?

– Jag anade det. När jag har haft utställningar själv förut, så har det kommit massor med folk. Och nu var vi ju flera. 

Några av bilderna från utställningen ska nu visas i Igelkottens matsal en tid framöver. Samtidigt planerar fotogänget bakom "Katrineholm då och nu" en ny utställning.

undefined
Lasse Johansson söker gärna upp sina motiv en gång till. Här ses Stefan Björk genom Lasse Johanssons kamera 1980 och 2020.

Lasse Johansson har fotograferat i årtionden. 2018 gav han ut fotoboken Rockholm, som handlar om tiden då Katrineholm var Sveriges rock-huvudstad.

Nu är Lasse Johansson en av fyra nominerade till utmärkelsen årets eldsjäl.

Hans bilder har inte bara fångat stadens själ, utan också dess historia, människor och utveckling, står det att läsa i juryns motivering. 

– Det känns fantastiskt. Jag blev nästan lite chockad. Dagen innan hade vi bokat en resa, så vi skulle åka bort den 28 mars. Men det har jag bokat om nu. 

Juryns motivering

Med en passion som lyser starkare än kamerablixten har Lasse Johansson i årtionden förevigat Katrineholm genom sin lins. Hans bilder har inte bara fångat stadens själ, utan också dess historia, människor och utveckling. Nyligen med en stor bildutställning tillsammans med fler fotografer och tidigare genom boken Rockholm. Genom sitt arbete har han skapat en levande bildskatt som ger nuvarande och framtida generationer en unik inblick i vår gemensamma berättelse. En kulturbärare som gör Katrineholm rikare, en bild i taget.

Katrineholmsgalan arrangeras lördag den 29 mars. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!