Kurirens mobilsajt

Numera kan du även läsa Katrineholms-Kuriren i din mobiltelefonen. Det gör du på vår mobilsajt m.kkuriren.se

Katrineholm2012-10-10 00:00

Katrineholms-Kurirens finns därmed som papperstidning, på webben och i mobilen.

- Äntligen blir vi ett mediehus. Nu finns vi i tre olika kanaler, säger Elisabet Bäck, chefredaktör på Katrineholms-Kuriren.

Snabbt, smidigt och enkelt får du från och med i dag tillgång till senaste nytt från Katrineholm, Vingåker och Sörmland i mobilen. På m.kkuriren.se hittar du också bland annat den lokala sporten och KK-TV.

- Hela mediebranschen står i en omvandling. Det är nödvändigt att vi finns där våra läsare och kunder finns, det här är ett sätt att möta framtiden, fortsätter Elisabet Bäck.

- Det här kommer också att ställa stora krav på oss att hitta de olika publiceringskanalernas styrkor, så att de kompletterar varandra. Framtidens kunder kommer inte enbart att finnas i pappret eller på webben, utan i alla tre kanaler.

För att få tillgång till mobilsajten går du in på m.kkuriren.se och registrerar dig.

- Den här sajten är verkligen optimerad för mobilen. När du sitter med din mobil och vill läsa nyheter så funkar mobilsajten bättre än nyhetswebben, säger privatmarknadschef Elin Lindskog Pettersson.

- Unikt är också att du kan läsa e-tidningen, det vill säga papperstidningen i digitalt format, på sajten, fortsätter hon.

Mobilsajten kommer att vara kostnadsfri under en kort period.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om