Kullbergska firar 100 år som sjukhus

I slutet av maj firar Kullbergska 100 år som sjukhus med flera aktiviteter i sina lokaler. Historien berättas av flera föreläsare och en utställning invigs.

Katrineholm2016-05-24 10:40

Officiellt öppnade Kullbergska sjukhuset den 1 juni 1916, men i själva verket tog man emot en patient redan några dagar innan. Kanske är det därför som sjukhuset, som drivs av landstinget, nu firar några dagar innan 100-årsminnet av det egentliga öppnandet.

På lördag sker ett firande som är öppet för allmänheten där landstingsstyrelsens ordförande Monica Johansson (S) inviger en utställning om sjukhusets historia som landstinget tagit fram.

Utställningen består av vepor med bilder som kommer att hängas upp i sjukhusets mer publika utrymmen för allmän beskådan. Det börjar i entréhallen och sen kommer veporna bilda en promenad genom korridorerna ända bort till matsalen där det serveras kaffe och tårta under öppningsdagen.

– Vi har också rotat fram gammal medicinsk utrustning från källaren som vi ska ställa ut, säger Fredrik Gustavsson, pressansvarig på landstinget, som varit med och tagit fram utställningen.

Något slutdatum för utställningen är i dagsläget inte satt, men den ska åtminstone hänga över sommaren, lovar Gustavsson.

Där kommer också visas udda saker som gamla ordningsregler för patienter där det står saker som att man inte får spotta på golvet och att ordning och reda ska råda.

– Det är tydligt att det har hänt en hel del saker på hundra år, säger Fredrik Gustavsson.

Författaren Fredrik Hernblom, som skrivit boken "Entreprenören August Kullberg", håller en föreläsning om mannen vars rikedom möjliggjorde sjukhusets tillkomst. Senare på dagen signerar han också sin bok.

Kullbergska kören tar också ton under dagen och bjuder på sång.

Sist på dagen berättar läkaren Maj Rom och projektledaren Marie Håkansson om Kullbergska från förr och framåt, vad som kommer i framtiden.

I entréhallen finns Hälsotorget och där förekommer ännu fler aktiviteter under lördagen.

Bland annat ett bordsamtal om landstingets policy i tobaksfrågan där man också kan få göra ett lungkapacitetstest. Det blir också tipspromenad, nyttigt godis och en tidslinje som visar tobakspolitiken sen 50-talet.

Hälsotorget erbjuder också att man får prova på stavgång och ett grupparbete för vuxna och barn där de får lösa uppgifter på fem stationer under dagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om