Appen Tiktok har de senaste åren blivit väldigt populär bland unga och flera organisationer och företag har valt att skapa ett konto, för att nå en yngre målgrupp.
Trots det har bland annat Eskilstuna, Flen och Nyköpings kommun valt att införa ett Tiktok-förbud i de anställdas jobbtelefoner, något som SVT Sörmland var först med att berätta. Orsaken är att det finns farhågor om att det kinesiska företaget bakom appen läcker information till kinesiska staten.
I Katrineholm har frågan diskuterats men Andreas Peterzén, som är digitaliseringschef i kommunen, förklarar att de valt att avvakta med att ta ett beslut.
– Det vi har sagt är att vi inte ska använda appen till att förmedla information, men vi har inte infört ett förbud mot att ha appen i sin jobbtelefon, säger han.
Det är, enligt Andreas Peterzén, en komplex fråga om hur de borde gå vidare med Tiktoks vara eller inte vara i kommuntelefonerna.
– Jag förstår de andra kommunernas beslut att förbjuda den nu när Tiktok hamnat i ropet, samtidigt finns det isåfall väldigt många appar som borde diskuteras, förklarar han.
Är det befogat för er att vara rädda för att kinesiska staten kan få hemlig information från Katrineholms kommun?
– Det är klart att det alltid kan finnas information som de kan snappa upp som fyller ett syfte. Vi kommer troligtvis diskutera frågan ännu mer och kanske ta ett nytt beslut snart, svarar Andreas Peterzén.