Tvist med byggjätten – projekt fick avbrytas

Kommunerna i KFV-området har sparkat ut anläggningsföretaget Peab.
Tvisten handlar främst om olika syn på de priser som lämnats.
– Vi tyckte att det tog väldigt lång tid att komma framåt, säger Johnny Ljung.

Kommunerna Katrineholm, Flen och Vingåker har avbrutit kontraktet med Peab.

Kommunerna Katrineholm, Flen och Vingåker har avbrutit kontraktet med Peab.

Foto: Jimmy Persson

Katrineholm2025-03-04 06:17

För några år sedan vann Peab den gemensamma upphandlingen för asfalteringsarbeten och vissa anläggningsarbeten i Katrineholm, Flen och Vingåker. Avtalet skulle ha löpt ut den sista maj i år, med möjlighet till ett års förlängning. Så blir det inte. 

Nu har kommunerna dragit i handbromsen och gått skilda vägar med Peab. Orsaken är att parterna haft olika syn på prissättningen. 

I årsredovisningen för Katrineholms kommun beskrivs att samhällsbyggnadsförvaltningen haft ökade kostnader på grund av tvisten, vilket resulterat i att vissa planerade projekt fått avbrytas eller omprioriteras för att hålla budget. Projekt som redan hade påbörjats har genomförts som planerat, medan andra fått skjutas på framtiden. Något som senareläggs är ny gatubelysning vid kyrkan på Norr. 

– I avtalet är de olika arbetsmomenten uppdelade med olika koder, där varje kod har ett eget pris. Vi har haft olika syn på vilken kod som ska användas när man fakturerar för de olika arbetena, säger Johnny Ljung, infrastrukturchef i Katrineholms kommun. 

undefined
Johnny Ljung är infrastrukturchef i Katrineholms kommun.

Enligt honom har vissa projekt dragit ut på tiden på grund av tvisten. Däribland den nya belysningen intill cykelbanan på Bondegatan. 

– Vi tyckte att det tog väldigt lång tid att komma framåt i projekten. Det hände också att jobben stod stilla under tiden som vi fick lov att redogöra för hur vi såg på prissättningen. Det innebär att vi behövt lägga ned fler arbetstimmar på projekten, säger Johnny Ljung. 

Skanska kommer att sköta motsvarande arbeten det här året. Till säsongen 2026 ska en ny upphandling vara klar. 

Peab har avböjt att kommentera. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!