"Kommer bli svårt att lämna alla vännerna"

Värmbols 18-årige högerback Alameer "Amir" Al-Subaihawi får inte stanna kvar i Sverige. Migrationsverket har bokat en biljett till Irak den 16 juli.– Jag kom till Sverige när jag var 15 år. Jag har lärt mig allt jag kan här.

Katrineholm2014-07-14 08:44

Alameer Al-Subaihawi tittar ner i bordet. Han försöker att hålla tillbaka tårarna.

– Jag har ett nytt liv här i Sverige. I Irak har jag förlorat allt. Jag har inga släktingar kvar. Det är nästa krig där. Jag har fått nya kompisar här. Och min farbror och flickvän finns här i Sverige, säger han och berättar att hans farbror har varit hans närmaste person under åren.

– Han är som min mamma, min pappa, min syster och min bror.

Sedan "Amir" fyllde 18 år har Migrationsverket beslutat att han inte har rätt att vistas i Sverige. Både Migrationsverket själva och Röda Korset har gjort efterforskningar för att hitta släktingar till "Amir" i Irak. Men båda har kommit fram till att det inte finns några släktingar kvar. "Amir" har försökt överklaga, men Migrationsverket har stått fast vid sitt beslut.

– De har sagt att jag är vuxen och får klara mig själv nu.

Genom ett jobb skulle "Amir" få stanna kvar i Sverige, men arbetsgivaren måste kunna garantera att jobbet gäller under minst ett år och att lönen måste vara över 13 000 kronor. Det senaste halvåret har han provspelat för flera klubbar för att få ett kontrakt. Assyriska, Åtvidaberg, Ljungskile och Dalkurd. Åtvidaberg vill gärna ha honom i sin trupp, men har inte ekonomin att ge honom ett kontrakt. Samma sak gäller för Värmbols FC.

– Urban "Abba" Pettersson har hjälpt mig att hitta lag att provträna för. Åtvidaberg är intresserad och jag har en möjlighet att börja på fotbollsgymnasiet där. Men nu blir det ingenting. Jag måste åka redan på onsdag, säger han och suckar tungt.

I Värmbol har han haft en klar plats i försvarslinjen.

– Värmbol vill att jag stannar kvar. Jag har startat flera matcher från start och spelat i 90 minuter.

För honom har klubben betytt mycket.

– Jag har fått många nya vänner som känner sig ledsna över att jag måste åka. Det kommer att bli svårt att lämna alla vännerna. Mina nära, säger han och berättar att han hade sett fram emot resan till Gothia Cup tillsammans med Värmbols juniorlag.

– Jag drömde i går natt att jag spelade Gothia Cup tillsammans med Värmbol. Nu får jag inte åka med dit. Flygplanet till Irak lyfter på onsdag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om