Katrineholms-Kuriren 100-årsjubilerar – grundaren Knut Hellberg hyllas med egen plats

Katrineholms-Kurirens grundare Knut Hellberg föräras en egen plats i Katrineholm i korsningen Drottninggatan/Köpmangatan, inte långt från tidningens redaktion.

Katrineholm2016-12-05 07:00

Nästa år fyller både Katrineholms-Kuriren och Katrineholm 100 år, något som kommer att firas och uppmärksammas på flera sätt. Ett bestående minne av jubileumsåret blir att tidningens grundare Knut Hellberg får en egen plats.

Som Kuriren har berättat tidigare, tog chefredaktören Marie Hillblom i slutet av augusti kontakt med kommunen i frågan. Och nu finns ett färdigt förslag, som kultur- och turismnämnden väntas klubba i morgon, tisdag: Platsen där Köpmangatan och Drottninggatan möts, i anslutning till Stortorget, döps om till Knut Hellbergs plats. Marie Hillblom är glad och nöjd över platsvalet.

– Det är väldigt fint, och bra att det ligger nära Kuriren, säger hon.

Även kommunstyrelsens ordförande Göran Dahlström (S), gläds:

– Det här är en jättebra idé, det är jätteroligt, säger Göran Dahlström om platsens nya namn.

Kurirens födelsedag är den 5 januari. Det datumet 1917 kom det första ordinarie numret av tidningen ut. Den dagen kommer Knut Hellbegs plats att invigas, och under dagen blir det också öppet hus i tidningshuset.

– Då kan besökarna lära sig mer om vilka vi är och om vår historia, bland annat genom den utställning som vi själva ska göra och som invigs den dagen, säger Marie Hillblom.

Utställningen kommer att handla om historien, men också sätta fokus på vilken viktig roll tidningen spelat och spelar i ett demokratiskt samhälle, förklarar Hillblom.

Dagen firas också med en särskild bilaga i Katrineholms-Kuriren, en jubileumstidning. Under hösten har Per Hellgren arbetat med att gå igenom gamla tidningar från de 100 år som gått, och valt ut intressanta och roande godbitar ur historien.

Redan i dag är det dock en viktig dag i tidningens historia. För exakt 100 år sedan kom det första provnumret av Katrineholms-Kuriren ut. Provnumret gavs ut bland annat för att locka prenumeranter, säger Per Hellgren – något som tycks ha gått bra. När den ordinarie tidningen kom ut hade man redan 2 500 prenumeranter.

I dag är Katrineholms-Kuriren den enda lokaltidningen som finns kvar i tidningens spridningsområde.

– Jag skulle nog säga att tidningen är ännu mer lokal nu, än vad den var tidigare. Utvecklingen har gått åt det hållet att lokaltidningar helt enkelt fokuserat på det lokala, säger Per Hellgren.

Tidningen tycks ha varit efterlängtad när den började ges ut 1917. Marie Hillblom betonar gärna att Katrineholms-Kuriren alltjämt spelar en viktig roll för staden och bygden.

– För många är vi den viktigaste länken mellan vardagslivet och det omkringliggande samhället och politiken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om