Iffi lyfter mammor och döttrar

Föreningen Iffi satsar på ett lärprojekt för mammor och döttrar.

Katrineholm2014-04-09 17:20

Iffi, internationella föreningen för invandrarkvinnor i Katrineholm, har vänt sig till kommunen och bett om stöd till ett kommande projekt: "Lekfull och läraktig med mamma".

Föreningen vill åka till vetenskapsmuseet Tom Tits experiment i Södertälje i juni på en studieresa för mödrar och döttrar. I projektbeskrivningen skriver Iffi att många invandrare i Katrineholm har begränsade kunskaper om sevärda platser och besöksmål i andra delar av Sverige.

Iffi vill lyfta fram naturvetenskap hos flickor och väcka deras intresse för bland annat matematik och fysik. Med studieresan till Tom Tits vill Iffi låta mödrar och döttrar tillsammans prova på naturvetenskapliga ämnen för att öka självförtroendet i ett ämne som kan ha låg prioritet hos flickor. "Lekfull och läraktig med mamma" vänder sig därför framför allt till mammor och döttrar med invandrarbakgrund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om