I medborgarnas intresse

Karolina Öjemalm är projektledare för det jämställdhetsprojekt som nu pågår i Katrineholms kommun. - När man jobbar med jämställdhet gäller det att få med personalen. Själva projektet riktar sig enbart ut mot medborgarna, säger hon.

Katrineholm2012-06-20 07:00

För kommuninvånarna gäller det bemötande, service och resursfördelning förklarar Öjemalm. Det ska vara likvärdigt oberoende av kön på den som är i kontakt med kommunen.

- Så att man inte gör skillnad på om det är en man eller kvinna, eller flicka eller pojke.

Exempel på att det faktiskt görs skillnad finns från andra kommuner och landsting. Organisationen Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) ger ut publikationen Hållbar Jämställdhet, och där kan man läsa om företeelser som andra hittat och nu jobbar på att förändra. I Kalmar görs fritidsgårdarna attraktiva för både flickor och pojkar, sedan man upptäckt ojämställdhet på alla nivåer. Både den fysiska miljön och verksamheten förändras. Södermalms hemtjänst har startat en hemtjänstskola där jämställdhet är en del i utbildning, sedan man upptäckt att mäns sociala status beskrivs mycket mer utförligt i biståndsbesluten än kvinnors, och att en man får mer hjälp än en kvinna i motsvarande situation.

På frågan hur stor hon tycker genusmedvetenheten är i Katrineholms kommun säger Karolina Öjemalm:

- Jag tror att inom vissa förvaltningar och områden kan den vara ganska hög, medan den inom andra inte är det. I regel skulle jag nog säga 'nja'.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om