Färre under 50 år drabbas av hudcancer. Detta från att ha varit en ökande siffra de senaste decennierna. Men fortfarande finns en utmaning: unga personer solar fortfarande mer än äldre, enligt Strålsäkerhetsmyndigheten, som har kontor i bland annat Katrineholm.
– Unga personer tar ofta större risker än äldre personer när det gäller solvanor. Man lever här och nu och tänker kanske inte på att det som du utsätter dig för nu kan du få betala för när du kommer upp i 60-70-årsåldern, säger Marilla Altersten, utredare på enheten Strålskydd på Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM.
Myndigheten har därför tagit fram en ny informationskampanj som riktar sig till både unga och vuxna med namnet "Tänk på solen". På kampanjens webbsida finns olika informationsfilmer och SSM hoppas på så sätt göra folk mer medvetna om farorna med att sola och framförallt att bränna sig. För att nå yngre sprider man informationsfilmerna i kortversion på sociala medier, berättar Marilla Altersten.
– Studier visar att den som upprepade gånger bränner sig som ung får ökad risk för att utveckla hudcancer senare i livet, säger Marilla Altersten.
Generellt är svenska föräldrar väldigt bra på att skydda sina barn från solen, men det gäller främst när barnen är små, enligt Altersten.
– När man kommer upp i tonåren blir det en helt annan sak. Det är väl knappt någon förälder som lyckas smörja in en 15-åring med solskydd, säger Altersten.
Att skönhetsidealen utgår från att man anses vara snyggare och se friskare ut när man är brunbränd är den absolut största utmaningen, menar SSM:s utredare.
– Enligt vår undersökning är det viktigare för unga att vara solbränd än det är för äldre. Vi ser tyvärr också att solarieanvändandet ökar just nu bland yngre, trots att det är 18-årsgräns sedan 2018, säger Marilla Altersten.
SSM erbjuder även en tjänst som heter "Min soltid". Där kan man beräkna hur länge man kan vara i solen utan att bränna sig utifrån rådande UV-index, klockslag och hudtyp.
Exempelvis är personer med ljus hy, som är blonda eller rödhåriga, har blå eller gröna ögon och mycket fräknar den grupp som tål UV-strålning allra sämst. Dessa personer kan sitta i solen betydligt kortare tid än en person som är mörkhårig och har en naturligt ljusbrun hy.
– Här påverkar förmodligen grupptrycket också. Man kanske inte vill vara den som sitter ensam i skuggan på badstranden, säger Marilla Altersten.
På stranden vid Djulö sitter ungdomarna Lykke Li Larsson och Freja Lagerström och solar. De är båda medvetna om att UV-indexet denna tisdag är högt och brukar hålla kolla på det via en app. Max en halvtimme i solen, sedan är det dags att ta ett dopp och sätta sig i skuggan.
– Man kan bränna sig och få hudcancer annars, säger Lykke Li Larsson.
Båda gillar solen och att få färg.
– Det är snyggt, säger Freja Lagerström.
Längre bort på stranden sitter Heidi Elg. Hon är väl medveten om att solen kan vara farlig men tycker samtidigt att man också måste få njuta lite av livet.
– Jag tänker på risken, främst för mina barn. Det ska vara vattenfast och vattenresistent solkräm när vi är på stranden, säger Heidi.
Har du någon strategi för att få barnen att gå med på att smörja in sig?
– Ja, gör de inte det så får de inte bada, så enkelt är det.
Edvin Seidl Dahlqvist sitter utanför Fritidsbankens mobila barack och lånar ut sportutrustning till strandgäster.
– Jag gillar att sola och jag tycker om att få färg, men man måste ju vara försiktig också. Jag är rädd för sånt som hudcancer, men jag är också noga att smörja in mig, säger han.