Slutrapporten av projekttiden har gjorts i form av en film: "Klimatsmart ekomat – filmen". Där berättas om matens väg, från lokala producenter till kommunens äldreboenden och skolor.
Den nio minuter långa filmen, gjord av Daniel Hjalmarsson, premiärvisades på Cosmos på fredagen för lokala matproducenter, politiker och kommuntjänstemän samt elever från Nyhemsskolan. Röda mattan, bubbelläsk och tilltugg ingick i evenemanget.
Gabriel Ling på Nyhemsskolan var en av de inbjudna till galapremiären.
– Vi har bra skolmat, sa han, även om han inte tänker så mycket på att maten har blivit betydligt mer ekologisk och närproducerad.
Risgrynsgröt hör till favoriträtterna, men potatisen är inte alltid så aptitlig, anser Gabriel Ling.
– Den kan vara lite gummiaktig.
Klimatsmart mat började 2013 med Nyhemsskolan och Forssjö skola som pilotskolor. Genom fyra miljoner kommunalt satsade kronor bakas det nu bröd och lagas mycket mat på plats i alla kommunens kök. Kommunen använder 32 procent ekologiska livsmedel och nio procent närproducerat och når med råge de egna målen.
– Nu ska satsningen fortsätta och utvecklas, sa service- och tekniknämndens ordförande Anneli Hedberg (S) som före filmvisningen uttryckte stolthet över personalens kompetens och engagemang.
Filmen kan ses på katrineholm.se.