Sjuksköterska Anna-Karin Widen på Kullbergskas akutmottagning har bråda dagar, men tar sig ändå tid för en pratstund i personalrummets soffa.
- Man får ta timme för timme under sådana här perioder, säger hon.
Nu i veckan har sjukhusets avdelningar varit fullbelagda, och då man inte kunnat hänvisa till de närliggande sjukhusen, har man fått öppna fyra extra vårdplatser på sjukhusets ortopedavdelning.
- Men nu har vi återgått till normalläge, konstaterar Carina Carlsson Friberg, vårdenhetschef på akutmottagningen.
Många som kommer in vårdas för infektion och flera av patienterna är äldre. Då sjukhuset har ett högt tryck finns inte plats att låta patienten stanna något extra dygn för återhämtning, som i stället får ske i hemmet, berättar hon.
Äldre patienter kan motvilligt ställas inför det faktum att de för första gången behöver hemhjälp efter vårdtiden, och i stället vilja stanna kvar lite extra tid på sjukhuset, konstaterar hon.