Vid 02-tiden under natten mot måndagen kom larmet om olyckan, som inträffade på väg 55, strax innan Flen, efter avtagsvägen till Nyköping. En bil hade kört in i en bergvägg. Enligt polisen befann sig fem personer i bilen. Två var svårt skadade och en lindrigt skadad, dessa fördes till sjukhuset i Nyköping och till Mälarsjukhuset. En av dem, en tonårspojke, som förts till Mälarsjukhuset, avled under måndagsmorgonen.
[map type="google-maps" lat="59.04024553746053" long="16.585149765014688" zoom="13" view_type="roadmap" marker="true"]
Alla fem som åkte i bilen kommer från Katrineholms kommun, men inte nödvändigtvis från tätorten, enligt polisen.
Den andra person som allvarligt skadades, vårdades först på sjukhuset i Nyköping och flyttades sedan till ett sjukhus i Stockholm, uppger polisens presstalesman Fredrik Kliman. Polisen söker efter de två andra som färdats i bilen, som ännu strax före lunch på måndagen inte hittats.
‒Vi har inget nytt om de avvikna som vi letar efter, men vi tror oss veta vilka det är, säger Fredrik Kliman.
Polisen har, trots försök, ännu inte varit i kontakt med de anhöriga till de personer som avvikit och är därför förtegna om hur gamla de olika inblandade är.
‒Det handlar om unga män. Den avlidne var i tonåren, säger Fredrik Kliman.
Den person som skadades lindrigt vårdades på Nyköpings lasarett, men det är oklart om personen fortfarande vårdas eller har kunnat åka hem.
Polisen rubricerar händelsen som grov vårdslöshet i trafik i nuläget och har tagit den krockade bilen i beslag för teknisk undersökning. Det är inte känt om bilen var stulen.
– Rubriceringen kan komma att ändras med tanke på att en person har avlidit. Men det har inte skett ännu, säger Fredrik Kliman och kan konstatera att polisen ännu inte kan säga vem som är misstänkt för vad.
Än så länge är ingen anmälan om olovlig körning upprättad, men om det senare kommer att göras även en sådan anmälan, kan inte presstalesmannen svara på nu.