Ett steg närmare teaterlokal

Teaterlivet har kommit ett steg närmare en lokal i Lokstallarna. Enligt den nya förstudien beräknas bygget kosta 9,5 miljoner kronor.

Lokstallarna RC 150825.jpg

Lokstallarna RC 150825.jpg

Foto: Fotograf saknas!

Katrineholm2015-08-26 12:00

En rejäl lokal har varit ett önskemål länge, inte minst för teaterföreningarna i Katrineholm. Teaterpedagogen och Katrineholmsprofilen Jenny Cronholm är en av dem som har förespråkat en black box, en flexibel, svartmålad teaterlokal som är anpassad för sitt ändamål ur alla perspektiv. I en debattartikel i KK för tre år sedan skrev Cronholm följande:

"De flesta av mina teaterelever och skådespelare vet inte ens vad en black box är. De tror att det fungerar utmärkt att repetera teater i trånga lokaler med dåligt golv, urusel ventilation, med intilliggande verksamhet som stör, pelare, möbler som står i vägen och annat skräp. Anledningen till att de nöjer sig är att de inte vet något annat. De har inget att jämföra med."

Men planen är att eleverna ska få något att jämföra med. Inför valet lovade Socialdemokraterna en black box i Lokstallarna, och projekteringen skulle inledas i år.

I dag kommer förstudien om lokalen upp på kommunstyrelsens möte. Studien visar att byggnationen beräknas kosta 5,5 miljoner kronor. Inklusive kostnader för bland annat ljud, ljus och gradängsystem hamnar den beräknade kostnaden på 9,5 miljoner kronor.

Förslaget är att teaterrummet ska ligga i stallplatserna tolv och 13, med 175 kvadratmeter yta och en takhöjd på fem meter. I stall tio och elva blir det bland annat foajé och i tornrummet blir det loger och toaletter. Dock saknas repetitionslokaler i det förslag som nu finns. Förstudien, som föreslås hanteras vidare i budgetarbetet, har tagits fram av kultur- och turismförvaltningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om