KK har kulturförvaltningens önskan om tillskott från kommunstyrelsen för att kunna bygga en publikläktare vid den populära banan vid Lokstallet.
Frågan kom upp på tapeten när det stod klart att den publikdragande skateboardtävlingen Betongcupens final ska avgöras i stan. Men behovet av åskådarplatser är stort också till vardags – bara ett begränsat antal människor ryms på kanterna och från marken syns just ingenting av åkarnas tricks och konster.
Svaret från kommunstyrelsen dröjde dock. När sommaren närmade sig var något tvunget att hända, beskriver Jenny Skarstedt, verksamhetsledare vid Ung kultur och fritid.
– Vi har helt enkelt föreslagit en omfördelning av medel som är kvarvarande från en investering i kulturhuset Ängeln.
Omfördelningen är ännu inte beslutad av kultur- och turismnämnden – det hanns inte med före sommaren. Men den är förankrad hos ordförande Cecilia Björk (S), uppger Skarstedt. Sedan ett par veckor står läktaren där. 163 000 kronor har den kostat och ska ses som en investering.
– Det känns jättekul att det nu finns en permanent läktare. Den behövs varje dag.
Betongcupen den 29 augusti väntas dra minst 800 åskådare.