Kvällens stora fråga på fullmäktige handlade om kommunens nya handlingsplan om våldsbejakande extremism. Det fanns yrkanden på ändringar av planen, bland annat ville Ylva G Karlsson (MP) att bekämpandet av grogrunden till extremism skulle nämnas i den.
– Det kan precis lika gärna hända här i Katrineholm, sa kommunstyrelsens ordförande Göran Dahlström (S) och syftade på den våldsbejakande extremismen, som anses komma från tre håll: den autonoma rörelsen, vit makt-miljöerna och islamism.
Tony Rosendahl (V) ansåg att man inte skulle peka ut specifika miljöer, utan ändra skrivelsen i handlingsplanen till att kommunen ska bekämpa all form av våldsbejakande extremism.
Dahlström höll inte med:
– Det är väl ingen lunta som ska bli hur tjock som helst. Vi ska prata om det som är aktuellt.
Olov Carlsson, V, sa att det är olämpligt att stämpla vissa som extremister och tro att man sedan kan föra dialog med dem.
– I mina ögon behöver inte vara mer fel på islamism än med kristdemokrati. Islamism är en politisk rörelse, den behöver inte vara våldsbejakande, sa han.
Ulrica Truedsson (S), sa att det är svårt att vara både detaljerad och övergripande på en gång och Morten Källström (SD) menade att det krävs samlade insatser från samhället för att motverka extremismen. Inger Fredriksson (C) efterlyste åtgärder för att öka "innanförskapet". Kommunstyrelsens förslag att godkänna planen klubbades, med reservationer från V och MP.
Andra ärenden som avgjordes på måndagen var det om partistöd, kollektivtrafikens delårsrapport och en interpellation från C om "fossilfria placeringar". Det handlade om kommunens fondplaceringar och det var Inger Fredriksson som ställt frågan. I Göran Dahlströms svar framgår att kommunen inte investerar i företag som utvinner olja eller kol, däremot finns mindre investeringar i företag som utvinner naturgas.