Arbete pÄgÄr för att förhindra skolattack

I Malmö misstÀnks en gymnasieelev för mord, sedan han pÄ mÄndagen gÄtt till attack och dödat tvÄ lÀrare pÄ skolan. I Katrineholm finns beredskap mot liknande hÀndelser.

Tobias Plantin, sÀkerhetschef i kommunen, sÀger att arbete pÄgÄr pÄ skolorna för att kunna hantera en eventuell attack. "Det Àr fruktansvÀrt tragiskt, det som hÀnt i Malmö", sÀger skolchefen Johan Lindeberg.

Tobias Plantin, sÀkerhetschef i kommunen, sÀger att arbete pÄgÄr pÄ skolorna för att kunna hantera en eventuell attack. "Det Àr fruktansvÀrt tragiskt, det som hÀnt i Malmö", sÀger skolchefen Johan Lindeberg.

Foto: Arkivbilder/ TT

Katrineholm2022-03-23 17:02

– Det Ă€r fruktansvĂ€rt tragiskt, det som hĂ€nt i Malmö. Man önskade ju verkligen att det inte skulle behöva hĂ€nda och att man hade möjligheter att möta upp barn och ungdomar som mĂ„r sĂ„ pass dĂ„ligt, att en sĂ„dan hĂ€r hemsk handling blir ett alternativ.

Det sĂ€ger Johan Lindeberg, skolchef i Katrineholms kommun, efter mĂ„ndagens attack. 

Enligt Lindeberg ser kommunen kontinuerligt över sina sÀkerhetsrutiner och skolmiljöer.

– Samtidigt Ă€r det ju sĂ„ att skolan per definition Ă€r en öppen och tillgĂ€nglig verksamhet, framför allt för vĂ„ra elever och de som har rĂ€tt att vistas i de hĂ€r lokalerna.

I Malmö var det en elev pÄ skolan som lÄg bakom attacken.

– En förnyad diskussion Ă€r "hur jobbar vi", genom elevhĂ€lsan, för att fĂ„ fatt pĂ„ barn och ungdomar som inte mĂ„r bra. Det Ă€r vĂ„rt fokus i den hĂ€r situationen, sĂ€ger Johan Lindeberg.

– Jag ser inte möjligheten att bygga in skyddsmekanismer och lĂ„sta dörrar och taggar för att helt förhindra det som hĂ€nde i Malmö. I det hĂ€r fallet handlade det ju om en elev som har rĂ€tt att vistas i lokalerna. Det handlar om att sĂ„ tidigt som möjligt identifiera barn och unga som inte mĂ„r bra och som behöver fĂ„ snabb och adekvat hjĂ€lp. 

Enligt Johan Lindeberg övar inte kommunen inrymning, att elever och personal lĂ„ser in sig. 

– DĂ€remot jobbar vi med att personal ska kĂ€nna till rutinerna, hur vi snabbt fĂ„r kontakt med varandra.

Tobias Plantin, sĂ€kerhetschef i kommunen, sĂ€ger att arbete pĂ„gĂ„r pĂ„ skolorna för att kunna hantera den hĂ€r typen av hĂ€ndelser. 

– Det handlar om mentala förberedelser och att jobba förebyggande, att tidigt kunna identifiera tecken pĂ„ oro. 

Han tror att den nya storskolan kommer att ha bra förutsĂ€ttningar för att rent fysiskt skydda eleverna, om nĂ„got skulle hĂ€nda. Varningssystem Ă€r ocksĂ„ pĂ„ gĂ„ng. 

– Jag vet att skolorna implementerar varningssystem, dĂ€r man snabbt ska kunna varna all personal, bland annat. 

FrĂ„n polisens sida Ă€r uppmaningen enkel: 

– Ett: Sök skydd, om du tror att du sjĂ€lv kan bli utsatt. Det gĂ€ller all allvarlig vĂ„ldsbrottslighet. TvĂ„: Larma. DĂ„ kommer vi att komma dit och vi har förmĂ„ga och utbildning att handskas med svĂ„ra situationer. Är lĂ€get desperat och du inte kan fly Ă€r det bĂ€sta kanske att försöka övermanna, men jag skulle inte rĂ„da nĂ„gon att försöka göra det, sĂ€ger Johnny Onbiner, kommunpolis. 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!