Det var i samband med att ambulansen stannade till vid en butik som man upptäckte röklukt i bilen. Lukten blev snabbt starkare. I vårdarutrymmet svävade det också en tunn dimma av rök som luktade bränd elektronik.
Det står att läsa i en avvikelserapport från regionen.
I en lucka i hytten, där man bland annat har modem, upplever man att lukten var starkare. Ambulanspersonalen stängde av huvudströmbrytare och efter det kom det inte mer rök.
Tillbaka på stationen parkerade man ambulansen ute, dels på grund av lukten, dels för att man inte visste om det fanns risk för att bilen kunde fatta eld. Ambulansen togs ur drift tills man undersökt den.
Enligt Mattias Godlund, verksamhetschef för ambulanssjukvården i Sörmland, var det en kylfläkt som gått sönder.
– Den är utbytt och ambulansen är åter i tjänst, säger han.