I nästa vecka skickas detaljplanen för huset Lövkojan 10 ut på samråd. Syftet är att ändra byggnadens användning i planen från "handel" till "bostäder och centrumfunktioner". Huset såldes under förra året till företaget Provinsfastigheter AB, som har planer på att behålla butikerna i byggnadens bottenvåning – nu ligger bland annat två klädaffärer och mataffären Coop här – men göra om våningarna ovanför till smålägenheter.
50-tal nya hyreslägenheter planeras i Kvarnen-huset
Först var det Domus-hotell, sedan blev det flyktingsförläggning och ännu senare kontor. Nu kan ett nytt kapitel i Kvarnen-husets övervåningar vara på väg att skrivas.
Foto:
Domus – hotell och varuhus
Domus betyder "hem" på latin och var Kooperativa förbundets stora varuhus, som etablerade sig i snart sagt varje svensk stad från 1930-talet och framåt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!