Ny skallgång i Julita

Under söndagen  fortsätter Missing people att söka efter den försvunne Henri Ojaaru. Nu koncentreras sökandet till området kring sjön Aspen.

Julita2013-04-20 12:36

Med början i dag klockan 10.00 samlas frivilliga när organisationen Missing people genomför en ny skallgång i Julita. Sedan polisen i brist på uppslag avslutade sökandet på plats i fredags letar Missing people nu på uppdrag av 17-årige Henri Ojaarus anhöriga. Samlingsplats för skallgångskedjan är liksom tidigare Ica Julitahallen, och det går att ansluta senare under dagen för den som vill.

- Fokus kommer att ligga runt sjön Aspen, på vägen från Äsköping och dit, säger Magnus Idebro som är söndagens kontaktperson för Missing people.

Sökandet kommer att pågå så länge som de frivilliga har orken kvar. Runt 09.45 på söndagen hade ett 20-tal personer samlats och fler var på väg. Motorcyklister och hundar kommer också att delta i insatsen.

Under lördagen sökte en grupp Julitabor även på eget iniatiativ efter 17-åringen, men utan resultat.

 Henri Ojaaru försvann från sitt hem natten till i onsdags.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!