"MotstÄndarna Àr inte vi sjÀlva"

Om en vecka kan Daniel Helldén bli nytt sprÄkrör, men valet ser ut att bli en nagelbitare. Samtidigt kÀnner han inte igen debattklimatet inom partiet, som han sÀger har hÄrdnat.
–Folk skriver pĂ„ ett sĂ€tt som de inte brukar göra.

Daniel Helldén Àr en av kandidaterna i Miljöpartiets sprÄkrörsval.

Daniel Helldén Àr en av kandidaterna i Miljöpartiets sprÄkrörsval.

Foto: Mikaela Landeström/TT

Politik2023-11-11 07:36

Daniel Helldén Àr valberedningens förslag till nytt sprÄkrör i Miljöpartiet. Det betyder inte att det Àr sjÀlvklart att han blir kongressens val nÀsta lördag.

Hittills har inga av de stora distrikten gÄtt ut och tagit stÀllning för nÄgon av kandidaterna. Stockholmsdistriktet, som Àr Daniel Helldéns hemdistrikt, kommer inte att ha en gemensam linje utan ombuden röstar fritt.

DÀremot har bÄde Göteborg och Grön Ungdom deklarerat att rösta för Daniel Helldéns ena motkandidat, partistyrelseledamoten Magnus P WÄhlin.

"Stark stöd"

MÄnga miljöpartister sÀger att vad som helst kan hÀnda pÄ kongressen. SjÀlv Àr Daniel Helldén öppen för att det kan bli jÀmnt.

– Men jag kĂ€nner att jag har ett starkt stöd. Valberedningen representerar hela landet och de har gjort en ordentlig genomgĂ„ng, i den har de vĂ€gt in bĂ„de lĂ€mplighet och stöd, sĂ€ger han.

Endast ett konferensrum ligger mellan Daniel Helldéns och MÀrta Stenevis respektive kontor i riksdagen. I medierna har avstÄndet mellan de tvÄ sprÄkrörskandidaterna beskrivits som betydligt större.

TT: Varför tror du att det ifrÄgasÀtts om du och MÀrta Stenevi kommer att kunna samarbeta?

– Vi har bĂ„da sagt saker som varit tillspetsade. Det tror jag pĂ„verkar bilden. Jag har pratat mer om klimat och miljö och hon har lyft sociala frĂ„gor. Det har alla sett som en konflikt. Men vi kan inte genomföra en hĂ„llbar omstĂ€llning utan de sociala bitarna, de hĂ€nger ihop. Sedan spĂ€dde den dĂ€r presskonferensen pĂ„ medias bild, men jag tycker inte att mediebilden stĂ€mmer, sĂ€ger Daniel HelldĂ©n.

Presskonferensen som han hÀnvisar till Àr den dÀr han skulle presenteras som valberedningens förslag, men som fick skjutas upp.

Enligt flera medier var skÀlet till det att MÀrta Stenevi inte ville presenteras tillsammans med Helldén och istÀllet Äkte till SkÄne. Enligt MÀrta Stenevi sjÀlv lÄg familjeskÀl bakom. Dagen efter blev den av.

Sedan dess har de tvÄ sprÄkrörskandidaterna enligt Helldén "pratat ihop sig" vid flera tillfÀllen.

Negativt kampanjande

Att partiet syns och hörs mycket nu tror han i grunden Àr bra.

– Vi har aldrig haft sĂ„ mycket medieutrymme som nu. Medieutrymme Ă€r alltid bra för det ger uppmĂ€rksamhet. Det betyder att det ocksĂ„ pratas om vĂ„r politik, vi fĂ„r ut vart vi Ă€r pĂ„ vĂ€g, vilka kandidater vi har och var vi stĂ„r i förhĂ„llande till Tidöpartierna, sĂ€ger han.

DÀremot Àr han inte helt nöjd med hur den interna debatten förs. Enligt Helldén har Miljöpartiet en regel som sÀger att man inte Àgnar sig Ät negativ kampanjverksamhet. Den menar han har frÄngÄtts.

– Nu Ă€r det ovanligt mycket debatt och folk skriver pĂ„ ett sĂ€tt som de inte brukar göra. Det hĂ€r har jag inte sett i Miljöpartiet tidigare. Det Ă€r inte bra för partiet, sĂ€ger han och fortsĂ€tter:

– Oavsett vem som blir vald ska vi sedan gĂ„ vidare och ha ett enat parti. MotstĂ„ndarna Ă€r inte vi sjĂ€lva, utan det Ă€r Tidöpartierna.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!