Hamilton (L) lÀmnar riksdagen efter kritiken

Efter en uppmĂ€rksammad och kritiserad tv-intervju lĂ€mnar Liberalernas Carl B Hamilton riksdagen, meddelar partiet.

Liberalernas riksdagsledamot lÀmnar sin riksdagsplats. Arkivbild.

Liberalernas riksdagsledamot lÀmnar sin riksdagsplats. Arkivbild.

Foto: Bertil Ericson / TT

Politik2023-08-18 15:20

Beskedet kommer efter Hamiltons intervju med TV4 Nyheterna i onsdags, dĂ€r han uttryckte stöd för Liberalernas beslut att – med hĂ€nvisning till riksdagens praxis – inte rösta bort Jomshof frĂ„n riksdagens justitieutskott efter hans uttalanden om islam och profeten Muhammed.

Samtidigt pekade han ut en bortre grÀns för det stödet.

– Jag tror att grĂ€nsen gĂ„r om de skulle börja uttala sig pĂ„ samma sĂ€tt om judar, och det Ă€r inte omöjligt, sade Hamilton till tv-kanalen.

Senare under onsdagen bad Hamilton om ursÀkt för sitt uttalande.

”Min avsikt har aldrig varit att rangordna olika religioner. Det hĂ€r blev knas och fel av mig”, skrev han i en skriftlig kommentar till TT.

Bad om entledigande

Under fredagen bad han om att bli entledigad frÄn sitt riksdagsuppdrag.

"Det har varit fantastiskt roligt och ansvarsfullt att i över 30 Är haft uppdrag som förtroendevald, att som statssekreterare hanterat 90-talskrisen och som del av ledningen för Ja till Europa banat vÀg för att Sverige idag Àr medlem i Europeiska unionen", sÀger Hamilton enligt i ett mejl till TT.

Liberalernas partiledare Johan Pehrson sade i torsdags att partikamratens uttalande om judar och muslimer var "vÀldigt fel".

– Vi gör ingen skillnad pĂ„ respekt för mĂ€nniskor som har olika religioner. Alla mĂ€nniskor med en tro ska mötas med respekt, sade han i Nyhetsmorgon och tillade att det finns en ”uppenbar risk” för att Hamiltons uttalande kan plockas upp och bli en del av desinformationskampanjer mot Sverige.

"Med vemod"

I en skriftlig kommentar om Hamiltons besked att lÀmna riksdagen skriver Johan Pehrson pÄ fredagen:

”Det Ă€r med vemod jag mottagit beskedet att Carl B Hamilton valt att lĂ€mna sin riksdagsplats. Han har bett om ursĂ€kt för ett felaktigt mediauttalande som mött berĂ€ttigad kritik. Jag vill tacka Carl B för hans stora insatser för vĂ„rt parti och för Sverige.”

Fakta: Carl B Hamilton

Föddes 1946.

Tillhör Liberalerna, tidigare Folkpartiet.

Filosofie kandidat i nationalekonomi vid Lunds universitet och dÀrefter doktorsexamen i London 1974.

Professor vid Stockholms universitet 1991–1997.

Ledamot i riksdagens finansutskott och suppleant i civilutskottet, konstitutionsutskottet och skatteutskottet.

Ordinarie riksdagsledamot första gÄngen 1997 och dessförinnan, frÄn 1991, ersÀttare i parlamentet.

Statssekreterare under finansminister Anne Wibble 1993–1994.

KĂ€lla: Riksdagen

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!