Man Ätalas för att ha mördat sin sambo

En man i Kristianstad Ätalas för att ha mördat sin sambo, en kvinna i 30-ÄrsÄldern, i parets gemensamma bostad.

Polisens kriminaltekniker pÄ plats i stadsdelen NÀsby i Kristianstad den 9 december förra Äret sedan en kvinna mördats. Arkivbild.

Polisens kriminaltekniker pÄ plats i stadsdelen NÀsby i Kristianstad den 9 december förra Äret sedan en kvinna mördats. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2023-05-25 11:27

I december förra Äret slog mannen sjÀlv larm till polisen, som sedan hittade kvinnan i en lÀgenhet. I stÀmningsansökan beskrivs ett utdraget förlopp som började under natten till den 9 december. Enligt Äklagaren utsattes kvinnan för ett svÄrt lidande och mÄste haft stark dödsÄngest innan hon avled.

Kvinnan utsattes bÄde för strypningsförsök och kvÀvningsförsök. Enligt Ätalet avled hon till följd av Ätstramande vÄld mot halsen i kombination med tryck mot bröstkorgen, vilket orsakade syrebrist i hjÀrnan.

Åklagaren anser att gĂ€rningen har varit sĂ€rskilt hĂ€nsynslös, eftersom det skedde nattetid i den gemensamma bostaden och eftersom kvinnan befann sig i en skyddslös stĂ€llning.

Under den första hÀktningsförhandlingen erkÀnde mannen via sin advokat att han berövat kvinnan livet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!