Instruktörer, domare och övriga ledare bidrar Högsjö BK med och på plats kommer också Vingåkerstränaren Urban Pettersson att finnas.
– Lördagsmix handlar om en miniturnering där det endera blir mixade lag med pojkar och flickor eller också blir det spel mellan renodlade flick- och pojklag. Allt beror på hur många deltagare det kommer att handla om, säger Nilsson.
För att bredda intresset från föräldrarnas sida att följa arrangemanget satsar arrangörerna på ett fotbollscafé och dessutom så ska anhöriga erbjudas att gå en tipspromenad.
– Förhoppningen är att den här satsningen ska göra det lättare för Högsjö BK att rekrytera spelare i framtiden och en uppföljning av arrangemanget kan bli aktuellt i framtiden, uppger Jonas Nilsson.
Arrangemanget i Högsjö kommer att föregås av ett möte på Hjälmaregården i Läppe den 24 november. Då inbjuder Sörmlandsidrotten och Sörmlands Fotbollförbund till en träff för att försöka få till stånd ett fotbollsnätverk i Vingåker.
Ett nätverk som skulle syfta till att utveckla fotbollsverksamheten i kommunen.