Självmål och drömmål knäckte KSK i ledning

Lagom till matchstart sken solen upp och KSK verkade må väldigt bra av det i början. Men snart gick solen bildligt talat i moln när KSK tappade en 2–0-ledning och förlorade.

_KTN3149.jpg

_KTN3149.jpg

Foto: Fotograf saknas!

Fotboll, div 42014-08-16 18:27

Det som såg så bra ut i början blev rent av uselt efter cirka en halvtimme. KSK hade ledningen med 2–0 men efter ett onödigt självmål av annars duktige Micke Johansson blev ställningen 2–1, ett resultat som höll sig till pausvilan. På de första tolv minuterna av andra halvleken vände sedan gästande Enhörna matchen och kunde vinna med 3–2.

2–2-målet var precis som det första målet en ren skänk från KSK-försvaret då mittbacken Oskar Andersson helt friställde Anders Wennberg med sin misslyckade nicki sidled i straffområdet. Wennberg hade bara att rulla in bollen i öppet mål.

2–3-målet var däremot ingenting att säga något om. En formidabel rökare av Viktor Hellström från drygt 30 meter gick spikrakt upp i Alexander Juhlins vänstra kryss. Ett mycket vackert mål!

Det som såg så bra ut i den första halvleken var när Peshko Rashid från sin position alldeles framför backlinjen fick ta hand om uppspelen i lugn och ro och fördela ut bollarna på de tre löpvilliga kvicksilvren Zacharias Kallberg-Modin, Oskar Eriksson och Simon Johansson.

Men ju längre matchen led, ju högre upp i banan kom Rashid och därmed kom han för nära trion där framme och uppspelen blev inte alls så precisa som den första halvtimmen.

När sedan mittbacken Michael Johansson fick utgå i halvtid efter en knäskada innebar det en massa omflyttningar i laget och här tappade KSK definitivt matchen, då all stabilitet och tyngd försvann. Redan innan matchen saknades ju den andre mittbacken Onome Eghagha, och om man sedan lägger till att målvakten Alexander Juhlin besvärades av en knäskada som gjorde att han inte kunde skjuta ut bollen med höger fot, då ser det lite bekymmersamt ut.

– Det blev för mycket omflyttningar i laget och vi tappade vårt spel, det känns så onödigt när det såg så bra ut den första halvtimmen, sa tränaren Dominik Miocic.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om