Han blir bandyns nya lagkapten

Katrineholm bandys lagledning gjorde ett överraskande val när vinterns lagkapten utsågs.

Bandy2013-10-22 14:00

Valet föll på Johan Jansson, som återvänt till Katrineholm bandy efter åren i Motala och Finspång och som nyförvärv utsågs att bära bindeln?

Varför blev det just du?

— Jag vet faktiskt inte. Vi har inte haft någon omröstning bland spelarna utan det är ledarna som styrt med det.

Blev du överraskad?

— Jag hade kaptensbindeln sista året i Motala och två säsonger i Finspång. Så när det först var osäkert om förra säsongens kapten Markus Hasth skulle spela blev det jag. Men jag gillar det, tycker om att vara engagerad och ge allt. Att vara kapten innebär lika extra skyldigheter.

Som vilka till exempel?

— Att vara lagets röst på planen mot domaren. Men det är också kaptenens uppgift att bestämma om det blir för mycket kackel på planen, om vi inte spelar som vi sagt.

Du bor och jobbar i Oxelösund. Är det inte jobbigt att pendla?

— Jag upplever det inte så. Har gjort det i så många år, jag har familj och två barn i Oxelösund och har hittat ett lugn i pendlingen. De där 40 minuterna i bilen har blivit ett sätt att samla kraft.

Vad tycker du om att komma tillbaka till Katrineholm?

— Jag gillar det jag sett hittills. Vi är en bra grupp.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om