Andreas Staaf är kanske den som är mest inläst av alla i dagens Katrineholms Bandy på Örebro SK. Staaf var bara en hårsmån från att skriva på för just ÖSK.
— Jag hade mer eller mindre bestämt mig för att tacka ja till erbjudandet att ta över tränarsysslan i ÖSK när Katrineholms Bandy ringde och då kände vi att det kanske var dags att flytta hemåt till Katrineholm igen, säger Andreas Staaf.
Han är född i Katrineholm och har spelat både bandy och fotboll här innan han 2008 lockades av elitseriespel i ÖSK.
— De hade precis kvalificerat sig för elitserien och det lät spännande. Men tyvärr så har jag en ganska dålig rygg. Så det blev bara 12–14 matcher varje säsong innan ryggen tog slut. Så därför sitter jag på bänken och ägnar mig åt att specialträna de lite yngre killarna i vår A-lagstrupp, säger 28-årige Andreas Staaf.
Innan serie drog igång var Örebro, tillsammans med Haparanda och Tillberga, de tre lag som skulle slåss om de två översta platserna i tabellen enligt experterna. Nu ligger ÖSK på femte plats och KVBS på andraplats.
— Det är lite oväntat, men jag tror att de är på gång nu och de är bättre än tabellen visar. Fast å andra sidan så tappade ÖSK en av sina bästa spelare, Sebastian Brandt, till Tillberga och det är ett stort avbräck.
Vilka andra spelare måste ni se upp med?
— Adam Wijk, Lasse Buskqvist och Robin Öhrlund är en trio skridskostarka spelare som vi måste hålla ögonen på individuellt. Annars spelar ÖSK ungefär som vi.
Staaf är tämligen nöjd med hur matchutvecklingen har varit de senaste matcherna. Han tycker att laget spelat bättre och bättre för varje match och under längre och längre perioder.
— Men fortfarande sjunker vi tillbaka i spelet ibland då det inte händer just någonting. Men så länge isen är blank och fin så spelar vi en bra bandy, säger han.
Och det kanske är förklaringen till varför spelet stundtals har gått på kryckor den här säsongen. Det har varit snökaos, spöregn och stormvindar i flera av matcherna, men på annandagen hoppas Andreas Staaf på fina förhållanden.
Hur matchen än slutar så blir det returmöte på nyårsafton mot samma lag.
Varför spelar ni på nyårsafton?
— Ingen aning, men det är i varje fall bättre än att spela på nyårsdagen, skrattar han.