Vid ett annat tillfälle fick kvinnan en yxa inkastad genom fönstret. Bakom hoten, i det här fallet, låg en ansökan från kvinnans bror om att starta minkfarm.
Som Katrineholms-Kuriren berättat tidigare har fem personer åtalas för en mängd brott mot personer inom pälsindustrin och deras anhöriga.
Tre män och två kvinnor åtalas på sammanlagt 22 punkter. Brotten är bland andra olaga tvång, olaga hot, grov skadegörelse och mordbrand. Flera pälsdjursuppfödare har drabbats, men även deras anhöriga.
Thomas Bodström är målsägandebiträde åt de hotade lantbrukarna.
– Det här har drabbat dem väldigt hårt och förstört deras liv, säger han.
Bodström kallar angreppen för en form av terror som har lett till systematisk kränkning.
– Det här har varit det första de tänkt på när de vaknat på morgonen och det sista de tänkt på när de somnat på kvällen. Att få en yxa inkastad i sitt hem är en ohygglig kränkning, säger Bodström.
Åhörare och journalister fick gå igenom en omfattande säkerhetskontroll innan de släpptes in i tingsrättens lokaler i Skövde. Hot har riktats mot rättegången mot de fem djurrättsaktivisterna.